"Przestrzeń równoległa" – pod takim hasłem przez dwa tygodnie trwały wakacyjne warsztaty dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, podczas których młodzi artyści starali się – dzięki sztuce – ożywić zaniedbany teren w centrum Krakowa. W najbliższy piątek, 30 czerwca 2017 r. będzie można sprawdzić, jak im poszło, i porozmawiać z twórcami o ich dziełach. W tym dniu zapraszamy na wernisaż punktualnie o 19.30 do miasteczka warsztatowego zlokalizowanego pod estakadą w ciągu al. 29 Listopada, na styku z ul. Pawią.

Plakat przestrzenie_rownolegle_wernisaz

Pomysłodawcami inicjatywy są firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. – Zdecydowaliśmy się zaprosić młodych krakowskich artystów, aby wzięli na warsztat fragment w centrum miasta, pozbawiony dotąd wyraźnej tożsamości – opowiada Ewa Koziana ze Skanska Property Poland. I dodaje, że nikt nie zrobi tego lepiej niż młodzi krakowscy artyści, którzy znają swoje miasto i nie czują żadnych ograniczeń.

Przestrzen Rownolegla_1

Opiekunem warsztatów jest Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Pomocą merytoryczną uczestnikom projektu służyć będą także pracownicy krakowskiej ASP oraz zespół Skanska. Do inicjatywy przystąpiło czternastu studentów z trzech Wydziałów: Rzeźby, Architektury Wnętrz i Intermediów, którzy przez dwa tygodnie pracowali w miasteczku warsztatowym.

Przestrzen Rownolegla_2

– "Przestrzeń równoległ"  rzuca nowe światło na te obszary przestrzeni miejskiej, które na co dzień pozostają niezauważone, a jednak znajdują się tuż obok nas. Młodzi twórcy mogli, często po raz pierwszy, pracować w formule site specific, zakładającej ścisły związek artysty i jego dzieła z kontekstem, w jakim powstaje – opowiada Artur Wabik, zapraszając mieszkańców Krakowa na wernisaż.

Przestrzen Rownolegla_3

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla we współpracy z Wydziałem Rozwoju UMK, firmą Skanska oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Honorowy patronat nad imprezą objął JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz.

pikto przestrzenie_wenisaz