Naukowe Warsztaty Projektowe są skierowane do studentów i doktorantów wszystkich krakowskich uczelni. Zostały zbudowane tak aby rozwijać kluczowe kompetencje potrzebne w XXI wieku: krytyczno-analityczne myślenie, kreatywność, skuteczne planowanie oraz efektywną komunikację. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem JM Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisława Tabisza.

Harmonogram warsztatów:

14 października 2017 r. - Eksperymentuj - doświadczaj lekkości
21 października 2017 r. - Projektuj - myśl projektowo
listopad/grudzień 2017 r. - Konstruuj - zmaterializj pomysł
14 grudzień 2017 r. - Prezentuj - podziel się doświadczeniem

W celu zgłoszenia się do projektu należy przesłać odpowiedź na pytanie: "Dlaczego chciał(a)byś brać udział w warsztatach?" na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapisy na warsztaty trwają do 7 października 2017 r.

Podstawę stanowią badania naukowe wykorzystujące nowe i ciekawe materiały.
Tutaj rozwijana jest umiejętność krytczno-analitycznego spojrzenia na dane zagadnienie.

Edukacja
Kolejnym elementem rozwijającym kreatywność jest etap myślenia projektowego, w którym wspólnie poszukujemy rozwiązania, będącego odpowiedzią na pytanie: "Jak kreatywnie wykorzystać wybrany przez nas materiał w nauce, technologii lub sztuce?".

Projekt
Częścią która łączy dwie pierwsze poprzez praktyczne zastosowanie zdobytych wiadomości i nabytych umiejętności jest etap realizacji pomysłu rozwijający efektywną współpracę w grupie. Zespoły złożone ze studentów różnych kierunków studiów z obszaru nauk ścisłych, humanistycznych i artystycznych materializują swój pomysł przy wsparciu naukowców pracujących w Centrum i ekspertów.

Wiedza
Ostatnim etapem jest publiczna prezentacja wyników w postaci krótkiego filmiku w trakcie gali finałowych, których jest także udostępniany szerzej w mediach społecznościowych. Filmy uczestników poprzedniej edycji dostępne są pod tym linkiem. Ten etap ma za zadanie zwiększyć kompetencje w zakresie skutecznej komunikacji.

Tematyka
W drugiej edycji wybraliśmy materiał szczególny - najlżejszy i najlepszych izolator termiczny - aerożel. Jest on w 99% złożony z powietrza. Został wykorzystany przez NASA w projekcie Stardust do łapania pyłu kosmicznego z ogona komety Wild2.

Eksperci
Do naszego grona ekspertów dołączył Profesor Sztuki Ioanns Michaeloudis z Uniwersytetu Karola Darwina w Australii. Jego prace zostaną wyniesione na księżyc w ramach projektu MoonArk w 2019 roku przez rakietę Space X Falcon 9.
Czekamy jeszcze na oficjalną zgodę NASA odnośnie drugiego z ekspertów.

Więcej na

pikto warsztat_1