Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pokaże wystawę "Mars_2030". Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Przemiany 2017, które odbywa się pod hasłem "Kosmos". Wystawa będzie prezentowana od 14 do 17 września 2017 r.

"MARS 2030" jest to projekt konfigurowalnej przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych. Podjęta tematyka jest związana z realizacją zaplanowanego na lata 2030 lotu załogowego na planetę Mars. Przygotowanie przestrzeni mieszkalnej do długodystansowych lotów kosmicznych wiąże się z problematyką bezpieczeństwa i komfortu fizycznego oraz psychicznego załogi. Projekt przestrzeni mieszkalnej zaproponowany przez designerów z krakowskiej ASP uwzględnia zarówno jej podział, jak i wyposażenie. Przestrzeń mieszkalna obejmuje 5 stref aktywności załogi – sypialną i prywatną, socjalną oraz jadalno-kuchenną, higieniczną, strefę pracy oraz strefę aktywności fizycznej. Kapsuła posiada logiczny podział stref na piętra zorientowane w jednym kierunku, co wynika z ergonomii i badań psychologicznych. W ramach wyznaczonych stref powstało 5 dodatkowych projektów aranżacji i wyposażenia odpowiadających specyficznym wymogom i potrzebom załogi, uwzględniających szereg ścisłych wymagań technologicznych i funkcjonalnych. Projekt realizowany jest na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie we współpracy z NASA Ames Research Center, w konsultacji z: dr Jessica Marquez & dr Jurek Parodi przez grupę studentów w składzie Kinga Krężel, Adrianna Paśkiewicz, Sebastian Chojkowski, Piotr Madej, Antoni Skąpski, Wojtek Szkodlarski, Filip Zastawnik, Tomasz Kwolek, Emilia Migas, Tomasz Różak, Michał Maciukiewicz pod kierunkiem dra Michała Kracika.

Oprócz wystawy odbędzie się panel dyskusyjny „Habitat jutra” maderowany przez Bognę Świątkowską (Bęc Zmiana), a gośćmi będą dr Michał Kracik (Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie), Leszek Orzechowski (Space is More).

Mars ASP_w_Krakowie

Mars ASP_w_Krakowie 1