W Krakowie odbył się Narodowy Kongres Nauki. Był on podsumowaniem wielomiesięcznej debaty toczonej podczas konferencji programowych NKN w dziewięciu ośrodkach akademickich w kraju. W gronie uczestników Kongresu obecna była delegacja Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na czele z JM Rektorem prof. Stanisławem Tabiszem. Głównym punktem Kongresu była prezentacja założeń Ustawy 2.0, nowej „konstytucji” dla nauki i szkolnictwa wyższego.

Podczas Kongresu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przedstawił projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, określanej jako "konstytucją dla nauki". Projekt m.in. zapowiada podział uczelni na zawodowe i akademickie, w tym uczelnie badawcze, zwiększa autonomię uczelni, wprowadza radę uczelni oraz proponuje nowy model kształcenia doktorantów i zasad habilitacji. W trakcie dwudniowego Kongresu, podczas wystąpień, paneli i seminariów, analizowane były konkretne propozycje całościowych regulacji ustawowych.

Teraz rozpoczynają się ponad dwumiesięczne konsultacje projektu ustawy oraz uzgodnienia międzyresortowe. Następnie, prawdopodobnie w grudniu br., projekt trafi pod obrady rządu, a potem sejmu, aby nowa ustawa mogła obowiązywać od października 2018 r.

Pliki do pobrania:

pikto ustawa