Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na maile, które spłynęły do Rektora ASP prof. Stanisława Tabisza, w sprawie okładki październikowego wydania „Wiadomości ASP” informuję, co następuje:

1. W październikowym wydaniu Wiadomości ASP znajduje się obszerny (5 stronicowy + 4 zdjęcia) tekst na temat Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej, autorstwa dr hab. Iwony Demko. Uzyskał on pełną aprobatę całej Redakcji Wiadomości ASP, również Rektora.

2. Termin nadsyłania materiałów do tego numeru Wiadomości ASP minął 30 lipca 2017 roku, o czym zostali powiadomieni członkowie Redakcji oraz korespondenci wydziałowi. Decyzję o okładce podjęto kolektywnie, podczas redakcyjnego spotkania w sierpniu 2017 roku, i zamknięto numer, aby można było przeprowadzić korekty i zaprojektować skład graficzny oraz przygotować całość materiałów do druku (w terminie przed 1 października 2017 r.). Na posiedzeniu redakcyjnym, kiedy podejmowano decyzje o okładce, nie została złożona propozycja umieszczenia na okładce zdjęcia Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej z córką (to zdjęcie jest wewnątrz przygotowanego numeru Wiadomości ASP). Propozycja innej, niż zatwierdzona przez Redakcję, okładki została przedstawiona Rektorowi zdecydowanie za późno, t.j. 13 września 2017 roku, po powrocie z urlopu. Cały numer był już dawno zamknięty.

3. Nieprawdą są rozpowszechniane informacje, że Rektor wyraził kategoryczny sprzeciw wobec umieszczenia fotografii Zoffi Baltarowicz-Dzielińskiej. Projekt okładki został zatwierdzony jeszcze przed urlopem Rektora, tak jak zawartość całego numeru. W tym czasie do Rektora nie wpłynął żaden wniosek ani projekt od dr hab. Iwony Demko. Naciski i presja na zmianę wyglądu okładki rozpoczęły się pod nieobecność Rektora i kierowane były m.in. do kierownik Wydawnictwa ASP.

4. Dr hab. Iwonie Demko została przekazana informacja, że sprawa proponowanej przez nią okładki nie jest zamknięta. W roku 2017 ukaże się jeszcze jeden numer Wiadomości ASP, a w roku 2018 (jubileuszowym) 4 numery naszego kwartalnika, więc będzie okazja rozważyć spóźnioną propozycję na forum redakcyjnym.

5. Wszelkie zarzuty i niewybredne sugestie o dyskryminację kobiet w krakowskiej ASP, o nieszanowanie ich obecności oraz praw są bezpodstawne. Coraz więcej kobiet uzyskuje tytuł profesora, zostaje kierownikami pracowni oraz zasiada we władzach Uczelni. Przyglądając się obecnej kadencji wyraźnie widać, że na 7 dziekanów 4 z nich to kobiety. Warto też dodać, że w kadrze zarządzającej Uczelni funkcje kanclerza i kwestora pełnią również kobiety. Średnia kadra zarządzająca (kierownicy działów administracyjnych) to kobiety – na siedem działów kierują one pięcioma, nie wspominając samodzielnych stanowisk podległych bezpośrednio rektorowi lub kanclerzowi. Prawie połowa składu Senatu to kobiety.

6. Stwierdzenia oraz pejoratywne oceny zarzucające Rektorowi nieposzanowanie historii Akademii i brak szacunku dla kobiet, pozostawię bez komentarza. Symptomatyczne jest to, że na 21 e-maili, jakie Rektor otrzymał w tej sprawie, tylko jeden był zaadresowany z imieniem i nazwiskiem Rektora, natomiast autorki e-maili podpisywały się pod mającymi wywrzeć presję pismami własnym imieniem i nazwiskiem.

Z poważaniem,

Magdalena Litewka