"Re-akce" to projekt obejmujący trzy uczelnie artystyczne w Polsce: Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Efekty piątej edycji projektu można oglądać w Galerii Promocyjnej do 7 listopada 2017 r.

ASP w_Krakowie_01

ASP w_Krakowie_02

Za idee projektu odpowiedzialna jest Anna Włodarska, która o przedsięwzięciu mówi tak: "Mam pewność, że idea, którą powołaliśmy z potrzeby wspólnego działania wobec Akademii (nie zapominajmy działania między studentami wraz z dydaktykami) "dorosła" już tak, że można podjąć się weryfikacji i oceny. Mam pewność, że RE-AKCJE są już innym projektem niż były na początku - urosły i zmężniały - czas zastanowić się, co jest nadal ciekawego w tym pomyśle, a co należałoby zmienić, przeformułować? (nie jest to na przykład inicjatywa oddolna). Jakie aspekty powinny być kontynuowane, co się nie sprawdza, dokąd prowadzi droga "reakcyjna" i czy jest nam ona w ogóle potrzebna?".

ASP w_Krakowie_03

ASP w_Krakowie_04

Piątej edycji projektu towarzyszy katalog. We wstępie Prorektor ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP pisze: "...Niezmiernie cieszy fakt, że inicjatywa pod nazwą RE-AKCJE wchodzi powoli w etap stałej praktyki artystyczno-krytycznej i wystawienniczej. Zainicjowany kilka lat temu przez studentki z Gdańska - Annę Włodarską i Justynę Machnio eksperymentalny projekt, łączący wybór studenckiego dzieła z jego opisem, okazuje się wciąż frapujący i potrzebny. Zainteresowania taką formą prezentacji artystycznej praxis i ukazania (jednej z wielu możliwych) jego interpretacji czy opisu, zdaje się odpowiadać na swoiste zapotrzebowanie łączenia we współczesnym polu sztuki obu tych praktyk. Taka forma promowania z jednej strony młodego artysty a zarazem przybliżania potencjalnemu odbiorcy możliwych przestrzeni odczytu, meandrów twórczej wyobraźni jest cenna, potrzebna i twórcza..."

ASP w_Krakowie_05

ASP w_Krakowie_06

ASP w_Krakowie_07

Wernisaż wystawy odbył się 3 października 2017 r. Wystawę będzie można oglądać także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu od 16 do 26 listopada 2017 oraz na Akademii Sztuk Pięnych w Gdańsku od 4 grudnia 2017 r. do 3 stycznie 2018 r.

ASP w_Krakowie_08

ASP w_Krakowie_09