Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Stanisław Tabisz

Dziekan Wydziału Malarstwa dr hab. Witold Stelmachniewicz, prof. ASP

oraz autor projektu prof. Andrzej Bednarczyk

zapraszają na promocję książki:

PROJEKT NARCYZ

aula Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Matejki 13

czwartek, 26 października, godz. 14.30

W programie:

• projekcja filmu „Rytuał Narcyzów” Miłosza Horodyskiego
  • prezentacja dokumentacji fotograficznej projektu
  • dyskusja panelowa:

- prof. Stanisław Tabisz (ASP)
- prof. Janusz Krupiński (UP)
- dr Kajetan Młynarski (UJ)
- dr Łukasz Lamża (UPJPII)
- dr Agnieszka Jankowska-Marzec (ASP)
- dr Piotr Kołodziejczyk (UJ)
- dr Adam Workowski (UPJPII)

• moderator: prof. Adam Brincken (ASP)

W czwartek, 26 października 2017 r. od godz. 14.00 oraz w czasie spotkania będzie można kupić książkę "Projekt Narcyz". Istnieje także możliwość zakupienia publikacji przez stronę internetową Wydawnictwa ASP. Cena: 30 zł.

Wydarzenie

okladka fot. Michał Bratko

Okładka publikacji, foto Michał Bratko

"Projekt Narcyz" to praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Bednarczyka. Opiera się na projekcie artystyczno naukowym Pole Narcyzów, którego wspólnym motywem jest szeroko ujęty mit Narcyza, a celem – „wyrysowanie duszy Europy i poszukiwanie jakiejś prawdy o jej mieszkańcach”. Na projekt złożyło się osiem wystaw przedstawiających różne odsłony postaci pochylonego Narcyza, autorstwa Andrzeja Bednarczyka, oraz teksty przedstawicieli różnych dziedzin nauki i sztuki. Książka odzwierciedla ten układ – pierwsza cześć zawiera dokumentację cyklu wystaw, natomiast druga – eseje zainspirowane tematem narcyzmu. Jak zauważyła prof. Maria Poprzęcka: „Teksty, zaskakujące często nieprzewidzianym podejściem do tematu, składają się na intrygującą i inspirującą lekturę. Pisarsko są zróżnicowane, z korzyścią dla czytelnika. Widać wszakże, że postać Narcyza na tyle rozbudza ciekawość i badawczą inwencję, iż tak różne kompetencje (nie tylko humanistyczne i nie tylko artystyczne!) okazują się nowymi i sprawnymi narzędziami dla zaskakująco świeżych odczytań starego mitu”.

Za redakcje naukową odpowiada Andrzej Bednarczyk. Autorami tekstów są: Jacek Bomba, Paweł Dybel, Marek Krajewski, Kajetan Młynarski, Łukasz Lamża, Piotr Kołodziejczyk, Agnieszka Jankowska Marzec, Stanisław Tabisz, Marta Smolińska, Dorota Folga Januszewska, Roman Kubicki, Janusz Krupiński, Adam Workowski, Tadeusz Gadacz. Projekt graficzny: Michał Bratko.

Więcej na www.fieldofnarcissi.com

Biblioteka narcyzow_Bednarczyk

Biblioteka Narcyzów, foto Piotr Korzeniowski

Procesja narcyzow_Bednarczyk_ASP_w_Krakowie