Wystawa „Solne wnętrza” prezentuje intrygującą kopalnię soli widzianą oczami studentów i pedagogów z Pracowni Malarstwa i Rysunku Katedry Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prace są owocem projektu wspólnie realizowanego przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej ASP i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Projekt rozpoczęły wykłady, które wprowadziły uczestników pleneru w problematykę artystyczną oraz przybliżyły im wyjątkowe walory historyczno-przyrodnicze zabytkowej kopalni. Po zapoznaniu się z niezwykłymi wyrobiskami kopalni soli oraz podziemnymi wystawami muzealnymi studenci wykonali prace rysunkowe i malarskie stanowiące studium z natury. Podczas plenerowych warsztatów zjawiska kontrastu ciemności i światła oraz właściwości przestrzenne podziemi były rozpatrywane jako punkt wyjścia do przemyśleń nad estetyką unikatowych wnętrz wydrążonych w soli.

Ostatecznie dzieła zostały wypracowane w pracowni pod kierunkiem profesora ASP dra hab. Jacka Jędo i dr Katarzyny Stryszowskiej-Winiarz. Najlepsze z powstałych prac, które stanowią nową, artystyczną interpretację kopalni prezentuje wystawa „Solne wnętrza”, zorganizowana w muzealnej ekspozycji na 3 poziomie kopalni soli. Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami ponad 40 dzieł w różny sposób odnoszących się do podziemnej scenerii.

Wystawę można zwiedzać od 10 maja do 1 października 2017 r. w Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce w ramach biletu do zwiedzania kopalni. Następnie od listopada będzie ona pokazywana w Galerii Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Informacje dotyczące wystawy dostępne są także na www.

Zdjęcia: Ludwik Kostuś (MŻKW)

pikto zup