Dr hab. Agata Kwiatkowska-Lubańska, prof. ASP

Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w Katedrze Przestrzeni i Barwy w roku 1989, pod opieką prof. Barbara Suszczyńskiej-Rąpalskiej. Po dyplomie podjęła pracę w Katedrze Przestrzeni i Barwy na Wydziale Form Przemysłowych. Prowadziła zajęcia z wiedzy o barwie, projektowania przestrzeni i barwy, podstaw projektowania 2D+3D, projektowania komunikacji wizualnej oraz była opiekunem prac licencjackich i magisterskich. W latach 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Form Przemysłowych ASP. Członek Senatu Akademii Sztuk Pięknych w latach 2012-2020 oraz Senackich komisji ds. Badań Naukowych i Wydawnictw i komisji ds. Współpracy Zagranicznej. Przedstawicielka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na konferencjach International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media CUMULUS w Warszawie, Genk, Paryżu, Mediolanie i Nottingham. Uczestniczka zespołu Konstytuanty. Kierownik Pracowni Wiedzy o Barwie na Wydziale Form Przemysłowych.

Projektantka wzornictwa przemysłowego. Autorka licznych prac z zakresu projektowania kolorystyki dla firm prywatnych oraz instytucji publicznych. W roku 2011 brała udział w pracach ministerialnego zespołu ds. zapisu barw Rzeczypospolitej Polskiej. Ekspertka w dziedzinie trendów barwnych oraz opracowywania wzorników i palet barw dla producentów farb i lakierów; uczestniczka międzynarodowych spotkań w zakresie prognozowania trendów barwnych, organizowanych przez amerykańskie stowarzyszenie Color Marketing Group oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. W latach 2001-2002 członkini zespołu redakcyjnego kwartalnika projektowego 2+3D. Specjalistka w zakresie projektowania kolorystyki wnętrz, korespondentka redakcji 2+3D na targach Salone del Mobile w Mediolanie w latach 2013-2018. Kierownik Zakładu Wzornictwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie w latach 2012-2018.

Autorka prac naukowych z dziedziny wiedzy o barwie i projektowania kolorystyki oraz uczestniczka międzynarodowych zespołów badawczych, członkini Study Group on Environmental Colour Design (ECD) International Colour Association (AIC) oraz Gruppo del ColoreAssociazione Italiana Colore. Redaktorka ds. colour design w czasopiśmie naukowym Colour Culture and Science Journal, wydawanym przez Gruppo del Colore w Mediolanie.

Prelegentka na wielu międzynarodowych konferencjach z dziedziny barwy, m. in. w:

• Budapeszcie (2007, 2012)
  • Stuttgarcie (2007)
  • Sztokholmie (2008)
  • Zurichu (2011)
  • Newcastle (2012)
  • Genui (2014)
  • Mediolanie (2015)
  • Londynie (2016)
  • Neapolu (2017)
  • Lizbonie (2018)
  • Maceracie (2019)
  • Bergamo – w formie zdalnej (2020)

Członkini międzynarodowych komitetów naukowych konferencji w:

• Taipei (2012)
  • Papa – Węgry (2017)
  • Buenos Aires (2019)
  • Smoleńsku (2019)
  • Bergamo (2020)
  • Moskwie (2020)
  • Mediolanie (2021)

Autorka kilkudziesięciu artykułów dotyczących barwy, w języku polskim i angielskim.

Organizatorka cyklicznych konferencji Dzień Barwy w Krakowie (2013, 2017, 2018, 2019) oraz międzynarodowych konferencji Designing Designers (2014) i Colour Culture Science (2016). Członek-założyciel Polskiego Stowarzyszenia Barwy.

Odznaczona brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodami II i III st. Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.