Jubileuszowy album pt. „Grafika ASP Kraków”, zaprojektowany przez Aleksandrę Toborowicz dla Wydziału Grafiki ASP w ramach pracy doktorskiej, został wyróżniony przez jeden z największych magazynów o projektowaniu graficznym na świcie - Communication Arts.

Wydawnictwo pod redakcją prof. Krzysztofa Tomalskiego zostało wydane z okazji 45-lecia istnienia Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. W albumie zaprezentowany został dorobek artystyczny wykładowców, pracowni, studentów i absolwentów Wydziału Grafiki z ostatnich lat. Autorami tekstów są: Jan Fejkiel, Piotr Kunce, Zbigniew Zegan, Dominik Stanisławski, Marta Anna Raczek‑Karcz, Marcin Giżycki i Marek Janczyk. Teksty o charakterze historycznym zostały zilustrowane archiwalnymi fotografiami. Album zawiera wykresy prezentujące czas zatrudnienia pracowników naukowo-dydaktycznych zatrudnionych na Wydziale Grafiki oraz mapy centrum Krakowa z wyróżnionymi budynkami i mieszczącymi się w nich pracowniami z poszczególnych Katedr Wydziału Grafiki.

W koncepcji graficznej autorka nawiązuje zarówno do specyfiki Wydziału Grafiki, tradycyjnej grafiki warsztatowej oraz do współczesności. Słowa kluczowe opisujące formę wydawnictwa to: grafika – odbitka – odbicie – przebicie/niedobicie – przetłoczenie – przekład – faza procesu tworzenia/odbijania, drukowania, powielania/multiplikowania. Teczka na grafiki, matryca. Klasyczny – współczesny.

Album podzielony jest na trzy główne działy zaprojektowane każdorazowo według innej koncepcji (idea kilku książek w jednej): Grafika, Ludzie i Pracownie. Oprócz nich zawiera wstęp z tekstem profesora Krzysztofa Tomalskiego "45/63" oraz aneks ze spisem absolwentów Wydziału Grafiki. Dział Grafika – to teksty, Ludzie – prezentacja sylwetek i twórczości wykładowców, Pracownie – prezentacje pracowni – prace studentów. Działy te przedzielone są czterostronicowymi okładkami z metalicznym nadrukiem nawiązującym do metalowych matryc graficznych z tłoczeniem. Charakter okładek nawiązuje również do tradycyjnych teczek na grafiki oraz do aluminiowej obudowy współczesnych laptopów. W wydawnictwie pojawiają się zamierzone błędy drukarskie odnoszące się do procesu druku, warsztatu. Album liczy 432 strony i 5 okładek. Format: 240 x 280 x 45 mm.Oprawa szyto-klejona z widocznym grzbietem. „Metaliczną” okładkę owija obwoluta z cienkiego papieru nawiązującego do jednorazowego użytku bibuły ochraniającej odbitkę/matrycę.

Promotorem pracy doktorskiej jest dr hab. Władysław Targosz, prof. ASP. Fotografie pracowni wykonała Edyta Dufaj.
Zespół redakcyjny pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Tomalskiego i Łukasza Galuska - dr hab. Agata Pankiewicz, prof. ASP, dr hab. Tomasz Daniec, dr Kuba Sowiński.

Zakupu albumu można dokonać na www.

Poniższa galeria zawiera zdjęcia autorstwa Edyty Dufaj i Kuby Sowińskiego.

0. Grafika ASP Kraków