Krzysztof Maniak z Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie został laureatem 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Zdobywca I Nagrody za cykl fotografii cyfrowych odbędzie miesięczną rezydencję w Nowym Jorku, a ze swojego pobytu przygotuje fotorelację.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nagrody wręczyli: Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA - Piotr M. Śliwicki oraz Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii – Magdalena Kąkolewska. W skład Jury konkursu weszli ponadto: Sebastian Cichocki - krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Jarosław Fliciński – artysta; Karen Gunderson - artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone; Paweł Sosnowski - krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda; Michał Suchora - kurator, Galeria BWA Warszawa; Bogna Świątkowska - Prezes Fundacji „Bęc Zmiana”; Agnieszka Tarasiuk - kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie; oraz Alicia Ventura - kuratorka kolekcji sztuki DKV Seguros.

W uzasadnieniu werdyktu członkowie jury napisali o pracy Krzysztofa Maniaka: "Nagrodę przyznajemy za konsekwentną i oryginalną postawę twórczą, za świadome korzystanie z najlepszych wzorców sztuki awangardowej XX wieku, wpisanej w najbardziej egzotyczny i niezdobyty dla niej obszar, jakim jest polska wieś. Nagradzamy artystę, który, mimo młodego wieku, wypracował własny, odrębny język wypowiedzi artystycznej: wyciszony, skromny, a jednocześnie wywrotowy. Jego subtelne akcje bez publiczności, fotografie i filmy wskazują na jedną z możliwych i ekscytujących dróg rozwoju dla polskiej sztuki współczesnej, jaką jest praca na wsi, blisko lokalnej społeczności i wobec natury."

Organizatorzy konkursu Artystyczna Podróż Hestii mówią, że jest on dla uczestników szczególnym momentem spotkania z oceną pozaakademicką, momentem przedstawienia siebie i własnej wizji sztuki szerszemu odbiorcy. Jest momentem konfrontacji artystów z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością, która zyskuje wyjątkową okazję, by podejrzeć, co dzisiaj, tu i teraz, dzieje się w polskich uczelniach artystycznych, w jakim kierunku podążają ich adepci.

Zwycięskie oraz finałowe prace 14. edycji konkursu można oglądać do 23 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną także kolejne miejsca i terminy wystaw laureatów Głównych Nagród reprezentanta krakowskiej ASP Krzysztofa Maniaka i Katarzyny Kimak, która zdobyła II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną Prezesa Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA – Piotra M. Śliwickiego za projekcję zatytułowaną „25. kadЯ”.

Krzysztof Maniak, ur. 1990 w Tuchowie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie (2009). Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (2010/2011), a następnie na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie, którego jest absolwentem, (licencjat uzyskany w Pracowni Kreacji Cyfrowej w 2013, promotor dr Bogdan Achimescu).

Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem wielu konkursów.

Laureat Pierwszej Nagrody APH foto Piotr Litwic Maniak ASP w Krakowie