W sobotę, 19 września 2015 r. na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie miało miejsce zorganizowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie sympozjum "Przekształć się lub znikaj? Rola cyklicznych imprez graficznych w sztuce współczesnej". Sympozjum odbyło się w ramach trwającego w Krakowie Międzynarodowego Triennale Grafiki 2015.

Głównym celem sympozjum było omówienie różnych modeli funkcjonowania aktualnie organizowanych konkursów dedykowanych wyłącznie sztukom graficznym, które odbywają się zarówno w Europie, jak i na świecie. Eksperci w tej dziedzinie podjęli dyskusje nad możliwą przyszłością tego typu imprez i wydarzeń.

W pierwszej części sympozjum przedstawione zostały różne punkty widzenia zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się:
- Richard Noyce - niezależny pisarz, kurator, wykładowca i artysta (Wielka Brytania)
- Marina Majič-Petit - kurator i koordynator Biennale w Splicie (Chorwacja)
- prof. Dorota Folga-Januszewska - historyk sztuki, muzeolog, krytyk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Polska)
- dr Sebastian Dudzik - historyk sztuki, pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Polska)
- prof. Grzegorz Banaszkiewicz - artysta grafik, profesor Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (Polska)

Drugą część sympozjum stanowiła prezentacja artystyczna przygotowana przez Jill Parisi - artystkę grafik, adiunkta na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w New Paltz (USA).

Na zakończenie w dyskusji plenerowej udział wzięli:
- Alicia Candiani - artystka grafik, szef Proyecto Ace, programu artist-inresidence w Buenos Aires (Argentyna)
- Endi Poskovic - artysta grafik, profesor Penny W. Stamps School of Art & Design at the University of Michigan w Ann Arbor (USA)
- Anne Seppänen - Kurator Triennale Grafiki w Falun, szef Wydziału Kultury Smedjebacken (Szwecja)

IMG 0881-1