"Morfologia rzeźby. Współczesne oblicza transgresji" to tytuł ogólnopolskiej konferencji, która miała miejsce we czwartek, 10 grudnia 2015 r. na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pomysłodawcą i autorem projektu był dr hab. Jacek Kucaba. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP oraz Dziekan Wydziału Rzeźby prof. Józef Murzyn.

Konferencja składała się z trzech części. Pierwsza poświęcona była językowi rzeźby, druga kontekstowi sztuki zaś trzecia edukacji artystycznej.

W programie konferencji znalazły się wykłady:

• prof. Piotra Bożyka, Wydział Wzornictwa Przemysłowego, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, „Pomiędzy rzeźbą a designem. Rzeźba kinetyczna”
  • prof. Bogusza Salwińskiego, Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, „Od formy do iluzji. Rysunek w rzeźbie”
  • dr Wojciecha Mendzelewskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej  w Lublinie, „Rzeźba jako wyraz politycznych idei”
  • mgr Agaty Ławniczak, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, „Globalizacja w świecie sztuki a współczesna wojna kulturowa”
  • prof. Andrzeja Banachowicza, Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, „Myślenie przestrzenią w sztuce współczesnej. Przekształcenia gatunkowe i ewolucja dyscypliny”
  • Eulalii Domanowskiej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, „Polska szkoła rzeźby. Kwestia promocji rzeźby polskiej za granicą”
  • prof. Józefa Murzyna, Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, „Korekta. Różne bieguny edukacji artystycznej. Rola pedagoga w procesie twórczym”
  • dr hab. Jaceka Kucaby, Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, „Warsztat rzeźby. Od sprawności ręki do intelektualnych napięć”

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja.

pikto morfologia