Wydział Grafiki odwiedzi prof. Endi Poskovic, który w lutym i w marcu poprowadzi warsztaty dla studentów z Pracowni Drzeworytu. Profesor Poskovic, laureat wielu nagród artystycznych i wystaw w Krakowie odbywa roczne Stypendium Fulbrighta i podzieli się ze studentami ASP najnowszymi doświadczeniami w technice drzeworytu, opowie o posługiwaniu się cięciem laserowym oraz drukiem odręcznym.

Pofesor Endi Poskovic - urodzony w Sarajewie w 1969 r., uczył się w Jugosławii, Norwegii i Stanach Zjednoczonych, uczy Sztuki i Projektowania na University of Michigan Stamps School of Art and Design. Jego prace były prezentowane na najważniejszych międzynarodowych biennale i triennale i przyniosły mu nagrody i wyróżnienia, w tym granty i stypendia: the Guggenheim Memorial Foundation, the United States Fulbright Commission, the Rockefeller Foundation, the Pollock-Krasner Foundation, the Norwegian Government, the Camargo Foundation, the Flemish Ministry of Culture, the New York State Council on the Arts, the Macdowell Colony,

and the Art Matters Foundation i wiele innych. Prace jego znajdują się w kolekcjach: the Philadelphia Museum of Art, the Harvard University Fogg Art Museum, the Detroit Institute of Arts, the Art Museum of Estonia, Fondation Fernet Branca France i wielu innych.

Na stronie John Simon Guggenheim Fundation napisano o jego pracach: "...Nagrodzony w 2011/dziedzina Sztuka/Konkurs: US & Canada.

W swojej pracy graficznej, Endi Poskovic odwołuje się do wpływów tak zasadniczo odmiennych jak wczesne kino, klasycznych japońskich czcionek drzeworytu, religijnych obrazów i wschodnioeuropejskich plakatów propagandowych. Przez łączenie wizualnego przedstawienia z tekstem, Poskovic zmienia lekturę obrazu przez zapewnianie nowego kontekstu widzowi aby ciągle poddawać go reinterpretacji. Przypominająca młodzieńczą fantazję i żartobliwa fantazja, poruszające zestawienia i wynalezione konstrukcje w grafice Poskovica wyrażają uczucie charakterystyczne, jak okno do codziennej rzeczywistości innego świata. Skrzyżowane relacje przedmiotów przypominające zabawki i fantastycznych krajobrazów w parcach Poskovica mogą sugerować tematy osobiste i historie społeczne, tematy wysiedlenia, zmieniania tożsamości kulturowej, środowiskowe zmiany, migracja, i wyobcowanie, przedstawione w obrazach, które są tak tragiczne jak oni są wspaniałe..."

Poskovic

pikto Poskovic