Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany do życia w 2002 roku zgodnie z ideą Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia, mecenasa sztuki. Rokrocznie jury składające się z artystów, krytyków, kuratorów, kolekcjonerów wyłania najzdolniejszego studenta ASP, który w nagrodę wyjeżdża na miesięczne stypendium do Nowego Jorku. Organizatorem Konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.

Przez sześć lat wyłącznym partnerem w projekcie była Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2008 do współpracy dołączyła Hiszpania – firma ubezpieczeniowa DKV Seguros zainaugurowała bliźniaczy konkurs, Grand Tour DKV, na Uniwersytecie w Walencji. Zaowocowało to poszerzeniem puli nagród o stypendia w Gdańsku i Walencji oraz wspólnymi wystawami w obu krajach. W roku 2009 Artystyczna Podróż Hestii swoim zasięgiem objęła wszystkie Akademie Sztuk Pięknych działające na terenie Polski. W listopadzie tego samego roku Ergo Hestia otrzymała za projekt „Artystyczna Podróż Hestii” statuetkę w konkursie „Sztuka cenniejsza niż złoto”, organizowanym przez Fundację Commitment to Europe arts & business oraz Narodowy Bank Polski. Od 2014 roku w konkursie udział mogą brać studenci III, IV i V roku wszystkich kierunków artystycznych uczelni w Polsce.

Nagrody w konkursie:
Nagroda Główna „ Rezydencja w Nowym Jorku” oraz wystawa porezydencyjna w Warszawie
Zdobywca I miejsca otrzyma nagrodę główną – 1-miesięczną rezydencję w Nowym Jorku. W ramach nagrody Organizator opłaca hotel, bilet lotniczy w obie strony, ubezpieczenie na cały czas trwania podróży, kieszonkowe w wysokości 4000 USD w przeliczeniu na PLN według kursu NBP z dnia poprzedzającego wypłatę oraz pokrywa koszt wizy. Wystawa prac laureata, będąca zwieńczeniem odbytej rezydencji, zostanie zorganizowana w ustalonym terminie i miejscu, najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2017 r. Wystawa może mieć formułę sprzedażową.

Nagroda Specjalna „Rezydencja w Walencji” oraz wystawa porezydencyjna w Warszawie

Zdobywca Nagrody Specjalnej otrzyma 1-miesięczną rezydencję w Walencji. W ramach nagrody Organizator opłaca bilet lotniczy w obie strony, ubezpieczenie na cały czas trwania podróży, kieszonkowe w wysokości 1500 EUR w przeliczeniu na PLN według kursu NBP z dnia poprzedzającego wypłatę. Zakwaterowanie w Walencji zapewnia partner w projekcie - Universidad Politécnica de Valencia. Wystawa prac laureata, będąca zwieńczeniem odbytej rezydencji, zostanie zorganizowana w ustalonym terminie i miejscu, najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2017 r. Wystawa może mieć formułę sprzedażową.Wystawa może mieć formułę sprzedażową.

Nagroda Specjalna Prezesa Grupy ERGO Hestia, pana Piotra M. Śliwickiego (Fundator Nagrody Specjalnej)
Organizator w imieniu Fundatora może przyznać Nagrodę Specjalną Prezesa Grupy ERGO Hestia, pana Piotra M. Śliwickiego (Fundator Nagrody Specjalnej). Nagrodą jest współpraca przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych, uregulowanych osobnymi umowami.

Spośród wszystkich zgłoszonych prac jury wybiera finalistów, których prace zostaną pokazane na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której otwarcie nastąpi 30 maja 2016 r..

Zgłoszenia przyjmujemy drogą on-line do 4 kwietnia 2016 r.

Regulamin konkursu, harmonogram i formularz zgłoszeniowy znajduje się stronie www.artystycznapodrozhestii.pl

Szczegóły dostępne także na Facebook'u

Artystyczna podróż hestii 2016