Marta Antoniak, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, uhonorowana została „Marką Radia Kraków” za luty dla wystawy w krakowskiej Galerii F.A.I.T. Docenione zostały efektowne wizualnie obrazy Antoniak, które współczesnym językiem podejmują uniwersalne dla sztuki tematy - motyw przemijania czy barokowego memento mori.

Marta Antoniak stosuje w swoich pracach autorską technikę – topi na płynną masę, a potem rozlewa na płótnie plastikowe figurki, zabawki, gadżety i klocki. Jest to pewien powrót do dzieciństwa, a równocześnie chłodna strategia artystyczna. Wchodząc do Galerii F.A.I.T trafia się jakby do wnętrza ludzkiego ciała – na podłodze leży wielki jęzor, na ścianach ludzka skóra, szkielet… i stół.

W komentarzu napisano: „Stworzone w Galerii F.A.I.T. środowisko kształtowane jest przez proces zawłaszczania, a podstawowym modelem współistnienia elementów jest pasożytnictwo i antagonizm. Skala, która przytłacza, wyolbrzymienie, wypaczenie, nieopanowywalna reprodukcja – to cechy przestrzeni wykreowanej wspólnie przez Martę Antoniak i kuratora wystawy Tomka Barana, artysty po raz pierwszy występującego w tej roli.

Źródło informacji www

Marta Antoniak