Jak zawsze interesujące są początki, gdy znamy dojrzałe malarstwo, znamy jego klasę, ciekawi nas punkt wyjścia, moment początkowy, pierwsze malarskie miłości i pierwsze malarskie próby (S. Rodziński, Obrazy czasu, Lublin 2001, s. 31.)

Pasjonujące dzieje zbiorów szkolnych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i przemiany w ich etosie związane były z okresami dziejów Uczelni i przekształceniami programów nauczania. Charakter zbiorów natomiast nosi cechy osobowości artystycznych kolejnych wyróżniających się studentów, pedagogów i rektorów: od Matejki, Malczewskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera, Weissa, po Wajdę, Wróblewskiego, wybitnych artystów kolejnych trzech dekad aż po najmłodszych z Maciejowskim i Bujnowskim. Muzeum ASP stopniowo udostępnia swoje zbiory zainteresowanym. Ekspozycja stała w pomieszczeniach Muzeum prezentuje przekrój przez dzieje zbiorów.

Pierwszy udział Muzeum ASP w krakowskiej edycji Nocy Muzeów miał miejsce w 2009 roku. W 2010 ekspozycja pomyślana została jako zwiastun wystawy upamiętniającej sześćdziesiątą rocznicę śmierci Wojciecha Weissa – absolwenta, wieloletniego pedagoga i rektora ASP, zatytułowanej "Wojciech Weiss w Akademii". Wystawę we współpracy z Muzeum Narodowym i Fundacją Muzeum Wojciecha Weissa zaplanowano na inaugurację nowego Roku Akademickiego 5 października 2010 roku. Na ten dzień przewidziano uroczyste odsłonięcie odlanego w brązie rzeźbiarskiego portretu Weissa autorstwa Xawerego Dunikowskiego, który wraz z obrazem W. Weissa "W pracowni" stanowi wspomnianą zapowiedź. Kontekst stanowi niewielka reprezentacja zbiorów pomyślana w kilku aspektach jako przekrój przez dzieje Akademii. Są tu studenckie prace znanych potem twórców: m.in. Wyspiańskiego i Malczewskiego. Najwcześniejszym jest okres kształtowania się Akademii w zależności od innych instytucji: Uniwersytetu Jagiellońskiego, potem Instytutu Technicznego, po rok 1873. Drugi okres obejmuje dwudziestolecie dyrektury patrona Uczelni Jana Matejki, trzeci – od czasu kadencji pierwszego rektora i reformatora ASP Juliana Fałata do II Wojny Światowej, ostatnim są lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte aż po dzień dzisiejszy.

Małgorzata Sokołowska