Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci_2016/wernisaż Szerokość oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W Niedzielę Palmową w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbył się wernisaż wystawy z cyklu "8 x inaczej" zatytułowanej "SZEROKOŚĆ DŁUGOŚĆ WYSOKOŚĆ I GŁĘBOKOŚĆ".

Ósemka studentów, zbliżających się wielkimi krokami do osiągnięcia „artystycznej pełnoletniości”, postanowiła zmierzyć się z niełatwym zadaniem postawienia się wobec tradycji ikonograficznego ukazywania wydarzeń pasyjnych. Punktem odniesienia dla prac malarskich, które zostały wykonane specjalnie na tę wystawę, są grafiki Albrechta Dürera przedstawiające Mękę Pańską. Dodatkowo studenci zapraszają do wzięcia udziału w wystawie osiem wybranych przez siebie osób wśród studentów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Efektem tego jest prezentacja prac, które wpisują się w historyczny kontekst i tematykę pasyjną. Jednocześnie jest to wyjątkowy dialog pomiędzy przechowywanymi w Tyńcu dziełami artystów kształtujących współczesną sztukę sakralną, w większości wychowanków krakowskiej Akademii, a pracami obecnych adeptów i pedagogów uczelni.

Organizacją wystawy zajęli się dyplomanci studiów magisterskich Kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przygotowując ją pod kierunkiem prof. Adama Brinckena. Pomysł realizacji ekspozycji w klasztorze w Tyńcu narodził się w trakcie zajęć z historii sztuki, prowadzonych przez dr Adama Organistego. Został on zaproszony przez opata tynieckiego, o. Szymona Hiżyckiego OSB, aby wraz ze studentami krakowskiej ASP przyjrzeć się zgromadzonym tam w magazynie klasztornym pracom artystów współczesnych. Okazało się, że wśród przechowywanych obiektów z drugiej połowy XX wieku, sporo nie wymaga zabiegów konserwatorskich i można je eksponować, dlatego też opat zaproponował zorganizowanie im wystawy czasowej. Wystawę dzieł uznanych artystów, które znajdują się w klasztorze, studenci pragną więc połączyć z ekspozycją prac wykonanych przez siebie i zaproszonych uczestników z Akademii.

Do oglądania i kontemplowania, w tak ważnym dla nas czasie, zapraszają organizatorzy i uczestnicy: Natalia Batko-Gajda, Damian Bąk, Natalia Curzydło, Antonia Janus, Angelika Jakubas, Paulina Jawień, Joanna Kałdan, Katarzyna Korneluk, Grzegorz Łodej, Aleksandra Maciaszek, Katarzyna Makieła-Organisty, Igor Sikorski, Małgorzata Susarska, Aleksandra Szczepanik-Szałas, Przemysław Wideł, Mateusz Woźniak.

Wystawa będzie trwać w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, ul. Benedyktyńska 37 do 2 kwietnia 2016 r.

{gallery}aktualnosci_2016/wernisaż Szerokość{/gallery}

pikto Tyniec