Od 4 sierpnia do 9 września 2018 r. zapraszamy do Zbrojowni Sztuki w Gdańsku (Targ Węglowy 6) na X Międzynarodową Wystawę Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych. Wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 3 sierpnia 2018 r., o godz. 12.00 w Zbrojownia Sztuki w Gdańsku. Panel dyskusyjny krytyków sztuki będzie miał miejsce po wernisażu, o godz. 13.30 w Audytorium ASP w Gdańsku.

Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych to międzynarodowa wystawa o charakterze konkursowym, w której biorą udział wybrani absolwenci ze wszystkich publicznych uczelni artystycznych w Polsce oraz z Wilna i Bratysławy z kierunków malarstwa, grafiki, rzeźby, intermediów.

W tym roku Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie będą reprezentować:

• Weronika Cyganik "Istota rzeczy. Pojęcie wizualnej metafory przedmiotów w metamorfozie książki", kierunek: Grafika, promotor: dr Dorota Ogonowska
  • Michał Soja, Róża Duda "Jestem synem górnika", kierunek: Malarstwo, promotor: prof. Andrzej Bednarczyk
  • Olga Śliwa "Hodowla", kierunek: Rzeźba, promotor: prof. Józef Murzyn

plakat najlepsze_Gdansk

Wydarzenie to stanowi niecodzienną okazję do przyjrzenia się różnorodnym postawom, tendencjom i poszukiwaniom artystycznym młodych twórców, wspiera ich w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki oraz prezentuje szerokiej publiczności najciekawsze indywidualności twórcze i współczesne zjawiska w dziedzinie sztuki. Chętnie odwiedzana przez mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy wystawa na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy chcą kontynuować zapoczątkowany w ubiegłych latach panel dyskusyjny krytyków sztuki, zatytułowany w tym roku „Odbiorcy a młodzi twórcy”, który stanowi okazję do wymiany poglądów, budując refleksję wokół sztuki absolwentów uczelni artystycznych. Krytycy biorący udział w panelu po raz drugi w historii konkursu przyznają też swoją nagrodę. W skład jury i panelu dyskusyjnego weszli: Bogusław Deptuła, Karolina Plinta, Piotr Sarzyński, Karolina Staszak oraz Iwo Zmyślony. Moderatorem panelu będzie dr Zbigniew Mańkowski.

W ramach Najlepszych Dyplomów 2018 wręczone zostaną następujące nagrody: Nagroda Rektorów, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Nagroda Krytyków.

Uczelnie biorące udział w konkursie i w wystawie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Vilniaus dailės akademija (Wilno), Vysoká škola výtvarných umení (Bratysława).

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Marszałek Województwa Pomorskiego

Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego

Współpraca: Gdańska Galeria Miejska

Patroni medialni: TVP Gdańsk, trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, O.pl, Arteon, Kultura Dostępna, Szum , Notes na 6 Tygodni, Pitu Pitu, RynekiSztuka.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło informacji www.

Więcej na