Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przygotowuje się do obchodów 500-tnej rocznicy umieszczenia, ważącego ponad 12 ton, dzwonu na wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzwon Zygmunta po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku. Z tej okazji w Krakowie w dniach 9-13 lipca 2021 roku oraz w Norymberdze, skąd pochodził twórca dzwonu - ludwisarz Hans Beham, 17 lipca br. zaplanowano szereg wydarzeń artystycznych.

W obchodach znaczący udział będą mieć studenci Wydziału Intermediów krakowskiej ASP, pod kierunkiem prof. Marka Chołoniewskiego. Wraz z przedstawicielami Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie przygotowują instalację audiowizualną, dla której punktem wyjścia jest obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”. Jej główna idea opiera się na dźwiękowej rekonstrukcji renesansowego Krakowa z początku XVI wieku, ze szczególnym odniesieniem do płótna mistrza oraz akustycznej atmosfery w dniu zawieszenia dzwonu. Kompozycja, której towarzyszyć będzie projekcja laserowa Artura Lisa, dla której tłem stanie się fasada wieży, wawelskie mury oraz sylwetka katedry i zamku, zabrzmi 9 lipca, o godz. 21.00 pod wieżą Zygmuntowską.

W dniach 9-13 lipca br. wokół Wawelu oraz wybranych przestrzeniach miasta Krakowa, z pięciuset 1-minutowych kompozycji audiowizualnych/wideoklipów, zbudowany zostanie spektakl multimedialny 500x1 oraz AR mobile wg koncepcji prof. Grzegorza Bilińskiego.

Natomiast 13 lipca o godz. 20.00 odbędzie się koncert laureatów konkursu „Etiuda na jedno uderzenie w dzwon”, wg pomysłu prof. Marka Chołoniewskiego. Był to międzynarodowy konkurs muzyki elektroakustycznej dedykowany Włodzimierzowi Kotońskiemu.

Kolejne wydarzenia rocznicowe to:

• Bells of Distance - instalacje akustyczne, które wykorzystują dźwięk dzwonu jako perkusyjnego instrumentu muzycznego oraz łączą go ze współczesnym krajobrazem dźwiękowym wzgórza wawelskiego. To projekt artystów związanych z Pracownią Działań Akustycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze - dostępny będzie za pomocą strony internetowej www.500-Sigismundus.com
  • Latarnia - spektakl multimedialny, w którym pojawi się koncepcja połączenia dźwięku dzwonu ze światłem lasera, tworząc w przestrzeni miasta swego rodzaju latarnię morską.

17 lipca obchody przeniosą się do Norymbergi. O godz. 13.07 kościoły Starego Miasta: św. Wawrzyńca, św. Sebalda, św. Idziego oraz kaplica szpitala św. Ducha uruchomią swoje dzwony symbolicznie pozdrawiając krakowskiego Jubilata. Bicie dzwonów zasygnalizuje równocześnie początek całodniowego performansu kolektywu artystycznego DAF zatytułowanego „Bells of Distance”.

Na rozproszonych wokół Domu Krakowskiego monitorach dostępne będą prace wideo studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie interpretujące obraz Jana Matejki. Przez cały dzień ze sceny rozbrzmiewać będzie kompozycja „500x1”, a wieczorem duet krakowskich muzyków: SARAPATA x Jakub Żytecki wystąpi ze swoją muzyczną interpretacją tonu Zygmunta. Jubileusz zakończy projekcja laserowa Artura Lisa.

Za organizację i koordynację projektu odpowiadają: Dom Norymberski i Dom Krakowski.