11 października 2022 r.

To już siódma edycja tego opiniotwórczego w środowisku projektowym wydarzenia. W ramach Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz zostały zrealizowane dwa konkursy projektowe oraz open call na dzieło przestrzenne. Najlepsze prace, wyłonione przez międzynarodowe Jury złożone z wybitnych twórców i naukowców, zostaną zaprezentowane w czasie wystaw towarzyszących biennale. Tegoroczna edycja jest organizowana pod honorowym patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Profesora Andrzeja Bednarczyka.

W dniach 20-21 października odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Design as knowledge, którą swoją obecnością uświetnią znamienici prelegenci z kraju i zagranicy. Konferencja traktowana jako interdyscyplinarne forum rozmowy o architekturze wnętrz stanowi ważne spotkanie ludzi wielu dyscyplin, których łączy sztuka projektowania. Biennale podejmuje zatem próbę tworzenia nowych definicji sztuki projektowania w kontekście wiedzy, funkcji i technologii.

W Biennale biorą udział projektanci, artyści, pedagodzy oraz studenci wyższych uczelni artystycznych i projektowych z kraju i zagranicy. Przestrzenie ekspozycyjne wypełnione zostaną projektami oraz instalacjami, które wykraczają poza tradycyjne postrzeganie i prezentowanie architektury, traktując wieloznaczność tematu jako okazję do działań z pogranicza architektury i sztuki, a także jako możliwość wielopłaszczyznowego doświadczania przestrzeni, ścierających się idei i poglądów w odniesieniu do haseł towarzyszących tej edycji biennale: design, art, function, knowledge, technology.

Uroczyste otwarcie biennale odbędzie się 20 października o godzinie 18:00 w budynku dawnego hotelu Cracovia. Towarzyszyć mu będzie wernisaż wystawy Przestrzeń dla sztuki desingu laureatów konkursu dla studentów na projekt wnętrz stałej galerii designu w budynku dawnego hotelu Cracovia. Również wtedy nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Wystawa potrwa do 3 listopada 2022 r.

Dzień później, 21 października o 18:00 zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na wręczenie nagród i wernisaż wystawy pokokursowej konkursu dla profesjonalistów Wnętrze=Design as/of/in function oraz wernisaż wystawy Open call for art zrealizowanej w wyniku towarzyszącego biennale open call'a na dzieło przestrzenne.

Mamy nadzieję, że biennale stanie się szerszą prezentacją naszej dyscypliny, przestrzenną refleksją o tym, jak mówić o projektowaniu i sztuce, jak używać technologii i wiedzy, aby w oparciu o funkcję i przez pryzmat sztuki kształtować środowisko życia człowieka i na nowo definiować wyzwania sztuki i projektowania.

Tegoroczna edycja uzyskała honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz honorowy patronat Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Program 7. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz

20.10.2022 r. o godz. 18:00 - Dawny Hotel Cracovia, Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. Marsz. F. Focha 1

• otwarcie 7 Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz
  • wernisaż wystawy Przestrzeń dla sztuki desingu
  • uroczystość wręczenia nagród w konkursie studenckim na wykonanie projektu wnętrz stałej galerii designu w budynku dawnego hotelu Cracovia

21.10.2022 r. o godz. 18:00 - Małopolski Ogród Stuki w Krakowie, Teatr im. J. Słowackiego, ul. Rajska 12

• wernisaż wystawy Wnętrze=Design as/of/in function
  • uroczystość wręczenia nagród w konkursie Wnętrze=Design as/of/in function
  • wernisaż wystawy Open call for art

20-21.10.2022 r. o godz. 10:00 - Małopolski Ogród Stuki w Krakowie, Teatr im. J. Słowackiego, ul. Rajska 12

• konferencja naukowa  Design as knowledge

Współorganizatorami są: Muzeum Narodowe w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki | Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

7 Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz uzyskało:

Patronat honorowy JM Rektor ASP prof. Andrzeja Bednarczyka
Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego