Adam Żądło, student IV roku Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie od roku pracuje z mechatronikami oraz automatykami z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie nad budową robotycznej głowy. Jest kimś w rodzaju projektanta i dyrektora artystycznego Projektu Cyborg AGH. Cyborg AGH to robot, który będzie w stanie widzieć, mówić, słuchać i poruszać się – będzie reagował i odpowiadał rozmówcy dzięki zaimplementowanej sztucznej inteligencji.

Robot będzie humanoidalnym popiersiem. Konstruktorzy skupiają się nie tylko na płaszczyźnie mechanicznej (która nie ustępuje najnowocześniejszym, światowym rozwiązaniom), ale ich ambicją jest również to, aby ruchy robota były jak najbardziej naturalne.

Dzięki zastosowaniu sześciu silników, inżynierowie z AGH osiągną bardzo złożony ruch, częściowo utożsamiający się z ruchami człowieka. Twarz posiadać będzie mimikę (kolejne 11 silników), zaprojektowaną przez naszego studenta Adama Żądło,  który zredefiniował mimikę twarzy człowieka, aby przenieść ją na świat mechaniki, zachowując intuicyjność odbioru.

Więcej o projekcie na www.

Twórcy projektu Cyborg AGH zwracają się z prośbą o nasyłania propozycji nazwy dla robociaka za pośrednictwem formularza.

robociak