Dwie nowe aplikacje VR: Virtual Fashion Showroom i Virtual Fashion Show zyskała Pracownia Projektowania Tkaniny i Ubioru działająca na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, która reprezentowana jest przez dr hab. Annę Pyrkosz, prof. ASP oraz mgr Annę Syczewską. Ich autorem jest Kontekst Retail Design.

Dzięki aplikacjom Akademia ma nową wirtualną przestrzeń do prezentacji wystaw zrealizowanych w technologii VR. Pierwszym cyfrowym pokazem z ich wykorzystaniem będzie Wirtualny Pokaz Mody.

Aplikacje zostały zaprojektowane w ramach Fashion Startup, który jest jednym z działań w projekcie "Projektowanie przyszłości - program rozwoju Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na lata 2018-2022".

Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 2,6 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu na Zintegrowane Programy Uczelni w ramach Ścieżki II, Działanie 3.5 Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.