W zakończonym Krakow Film Festival, najważniejszym polskim festiwalu filmowym poświęconym filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym, nie zabrakło akademickich sukcesów.

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne trafiła do Marka Gajczaka za film „Nature Is My Homeland”. Produkcję zrealizowano w ramach akademickiego projektu koordynowanego przez dr Martę Bożyk z Wydziału Grafiki. Film wyróżniono za poszerzenie pola wrażliwości społecznej o głębokie współistnienie z naturą oraz wydobycie znaczenia poezji i sztuki w budowaniu nowoczesnej świadomości ekologicznej. Film został umieszczony w kategorii „Ekologia” (Człowiek i natura. Z jednej strony rzeczywistość naznaczona przez katastrofę klimatyczną, a z drugiej natura w swojej nienaruszonej postaci). Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą.

Natomiast nagrodę Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut zdobył Tomasz Wolski za film "1970”. Artysta, realizując dokumenty oparte na materiałach found footage, tym razem ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. Łączy archiwalne zdjęcia z odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów, którzy ożywają na ekranie dzięki animacjom. Reżyserem animacji i jej producentem wykonawczym był dr hab. Robert Sowa, prof. ASP, prowadzący Pracownia Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki a zarazem Prorektor ds. studenckich i kształcenia.

Oba filmy zostały wyróżnione w Konkursie Polskim przez jury w składzie: Jan P. Matuszyński (przewodniczący), Piotr Bernaś, Krzysztof Czyżewski, Katarzyna Janowska, Adriana Prodeus.