akcja

W środę 28 maja byliśmy świadkami innowacyjnej akcji artystyczno-promocyjnej w przestrzeni miejskiej. Akcja realizowana była przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Grupa studentów z pracowni malarstwa na Wydziale Grafiki pod okiem asystenta dr Kamila Kuzko stworzyła malarską interpretację plakatu zachęcającego do studiowania na ASP. Autorką projektu była studentka I roku Zofia Dziurawiec.

Akcja zaczęłą się na Rynku Głównym, gdzie pomalowany został słup (na zdjęciu) przy ul. Brackiej, później studentki powtórzyły akcję na ul. Straszewskiego.

Była to unikatowa okazja do zobaczenia artystów w trakcie procesu tworzenia. Wykreowana malarska tkanka  wzbogaciła koloryt przestrzeni publicznej, będąc obok sfery informacyjnej artystycznym jej dopełnieniem. Akcja artystyczna miała na celu pokazanie specyfiki studiów plastycznych, które odbiegają od tradycyjnie pojętego studiowania i obejmują m.in. działania artystyczne na terenie miasta. Kierunki, które można studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie to: malarstwo, rzeźba, grafika, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, konserwacja i restauracja dzieł sztuki oraz intermedia. Na zdęciu od lewej: Maryia Yakimowich, Daria Godyń i Zofia Dziurawiec z I roku Grafiki.