Szanowni Pedagodzy, Pracownicy i Studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!

Zwracam się do Państwa, na początku wyjątkowego w historii Akademii 2018 roku, przekazując program obchodów Jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Ponad rok trwała wymiana korespondencji z instytucjami i galeriami zewnętrznymi oraz ponawiane były spotkania i rozmowy organizacyjne. W tym czasie ustalony został program obchodów naszego Jubileuszu. Nie było to proste ze względu na autonomiczne harmonogramy działalności tychże instytucji i galerii oraz na negocjacje finansowe i gwarancje terminów.

Zaprosiłem, w imieniu naszej Akademii, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzeja Dudę wraz z Małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, do sprawowania patronatu nad naszym Jubileuszem. Patronat został oficjalnie przyjęty. Komitet Honorowy stanowić będą (wyrazili na to zgodę) wszyscy najważniejsi ludzie władz rządowych i samorządowych w Polsce na czele z premierem rządu RP Mateuszem Morawieckim. Udział w Komitecie Honorowym przyjęli m.in.: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Królewskiego Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz przedstawiciele rektorzy środowiska akademickiego z całego kraju, m.in. prof. Wojciech Nowak - rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jan Schmidt - rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz prof. Antoni Cygan - rektor ASP w Katowicach, przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych.

Bogaty program obchodów Jubileuszu, zatwierdzony na początku 2017 roku przez Senat ASP w Krakowie i nieco zmodyfikowany w ciągu 2017 roku, został podzielony na cztery części: Oprawa jubileuszowa, Uroczystości - Konferencje, Wydawnictwa, Wystawy. Po zapoznaniu się z zawartością merytoryczną oraz orientacyjnymi kosztorysami poszczególnych części jubileuszowego programu zrozumiecie Państwo mój apel nawołujący do jubileuszowej (i nie tylko potrzebnej od święta) integracji Akademii…

Bardzo proszę wszystkich pedagogów, pracowników i studentów Akademii o dużą mobilizację, a tym samym pełne, mentalne i organizacyjne wsparcie obchodów Jubileuszu 200-lecia ASP w Krakowie!!! Będzie się to wiązać z przyjęciem priorytetu zaangażowania i pracy na rzecz całej Akademii oraz ukierunkowaniem większości promocyjnych i artystycznych środków finansowych Akademii na preliminowane koszty obchodów naszego Jubileuszu. Oczywiście, staramy się, jako władze główne uczelni, o dotacje i środki dodatkowe z różnych programów i źródeł zewnętrznych.  W 2017 roku uzyskaliśmy dotację z Urzędu Miasta Krakowa oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część wydawnictw jubileuszowych została już opublikowana. Inne są w trakcie redagowania, z najważniejszym tomem, monografią  zat. „200 lat Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”, którą przygotowuje zespół od kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego.

Liczę na Państwa zrozumienie i pomoc we wspólnym świętowaniu Jubileuszu Akademii. Łączę serdeczne pozdrowienia oraz wyrazy szacunku!

Prof. Stanisław Tabisz

Rektor Akademii Sztuk Pięknych