02 lutego 2023 r.

„Sztuka ponad granicami. Wystawa prac Artystów – Uchodźców z obozów detencyjnych”. Razem z Fundacją Wolno Nam zapraszamy na niezwykły wernisaż, który odbędzie się 22 lutego o godz. 18:00 w przestrzeni Dworu w Tomaszowicach, w Galerii Panorama. Wydarzeniu będzie towarzyszyć panel dyskusyjny oraz aukcja internetowa dzieł na platformie OneBid.

O wystawie

Wystawa prezentuje 52 prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne oraz filmowe 15 artystów z Kongo oraz Iraku. Osoby te różni miejsce pochodzenia i początek ich wędrówki, a łączą doświadczenia ucieczki przed zagrożeniem życia, podróży przez białoruski las, wielomiesięcznego pobytu w zamkniętych ośrodkach i sztuka, która pozwoliła im te doświadczenia przetrwać.

Prace prezentowane na wystawie nie zostały stworzone ręką artysty w zaciszu pracowni czy malowniczym plenerze. Nie towarzyszył im zachwyt nad pięknem, beztroska radość tworzenia, swoboda poruszania się w czasie i przestrzeni. Prace powstały w murach ośrodków detencyjnych, w przestrzeni określonej systemem nakazów i obostrzeń zgodnych z porządkiem prawa. Stworzona jednak została możliwość swobodnej ekspresji twórczej, dzielenia się swoimi przemyśleniami i historiami, powstała więc i twórczość, której narracja ściśle związana jest z losem uchodźcy.

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu i gościnności Pana Ziyada Raoof - Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Wystawę organizują: Magdalena Indyk, Katarzyna Gajda i Małgorzata KoczurFundacji Wolno Nam oraz prorektor prof. Joanna Kubicz w imieniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kuratorem wystawy: Monika Wanyura-Kurosad

Miejsce: Galeria Panorama w Tomaszowicach, ul. Krakowska 68, Tomaszowice.

Ekspozycja objęta została Patronatem Jego Magnificencji Rektora ASP w Krakowie Profesora Andrzeja Bednarczyka.

Debata na temat granic

Po wernisażu zapraszamy na spotkanie Wokół granicy. Wraz z twórcami wystawy oraz zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tematach granic, tych w nas, w naszym kraju, granic człowieczeństwa, doświadczeń granicznych i sztuki ponad granicami. Będzie czas na pytania i wspólny dialog. Spotkanie poprowadzi znany i lubiany aktor filmowy i teatralny Radosław Krzyżowski. Uczestnikami dyskusji będą:

1. Ziyad Raoof - Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, dyplomata, przedsiębiorca, kolekcjoner, pasjonat i mecenas sztuki.

2. Emilija Švobaitė - litewska ekspertka prawa pracy, działaczka na rzecz praw człowieka. Współzałożycielką stowarzyszenia „Sienos grupė” udzielającego pomocy humanitarnej i integracyjnej migrantom, uchodźcom i osobom w drodze.

3. Bassam Aouil - psycholog i seksuolog, Syryjczyk z pochodzenia, od wielu lat mieszkający w Polsce. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego. Od lat współpracuje z międzynarodowymi organizacjami pomagającymi uchodźcom w Polsce, Libanie, Iraku, Turcji i innych krajach.

4. Agata Kluczewska - z przypadku aktywistka (z niezgody na to, by obywatelstwo czyniło ją biernie współwinną) w sferze działań międzykulturowych i humanitarnych na granicy z Białorusią. Prezeska Fundacji Wolno Nam, Wróżka Chrzestna Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Pasjonatka i działaczka alternatywnych ruchów edukacyjnych, okresowo dyrektorka wolnych przedszkoli i szkół. Mama Toszka i Nawojki. W swoich marzeniach rolniczka ze stadem wolnych krów i dziennikarka. Na co dzień wybiera robienie tego, co jest do zrobienia, żeby świat był odrobinę lepszym miejscem.

5. Urszula Bertin - aktywistka humanitarna, członkini grupy feministycznej Dziewuchy Berlin, feministka. Asystentka projektu „crossing to safety”, pracownik socjalny w organizacji Xenion.

6. Maria Książak - psycholożka działająca na rzecz osób w kryzysie uchodźczym, ofiar tortur i politycznych prześladowań, wspierająca obrońców praw człowieka, do niedawna Ekspertka Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur i Rady ds Migracji przy RPO.

7. Monika Wanyura-Kurosad - kuratorka wystawy, graficzka, scenografka, profesor w katedrze Scenografii ASP w Krakowie.

Aukcja internetowa

Na platformie OneBid w dniach od 22 lutego do 4 marca odbędzie się aukcja prezentowanych prac, z której dochód zostanie w całości przekazany twórcom. Zachęcamy do zarejestrowania się na platformie. W trakcie wystawy będzie można zakupić album oraz plakaty w szacie graficznej znakomitego polskiego projektanta Kuby Sowińskiego.