Dzięki współpracy Samorządu Studenckiego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Stowarzyszenia na rzecz dzieci z chorobą nowotworową "Koliber" w niedzielę 17 maja 2015 roku na Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zorganizowane zostały warsztaty plastyczne.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkań ze sztuką" w ramach przygotowań do Akademii Kolibra. Szpitalny oddział zamienił się w pracownię artystyczną. Dzieci malowały obrazki, robiły koszulki i  pudełka. Pojawiły się farby, pędzle, sztalugi, kamyki a nawet igła i nitka - mówiąc krótko wszystko co dzieciakom przyszło do głowy.

Stowarzyszenia na rzecz dzieci z chorobą nowotworową "Koliber" powstało z potrzeby serca z inicjatywy Pani Danuty Gilarskiej. W styczniu 1997 r. 4-letnia wówczas Hania - córka Pani Danuty zachorowała na ostra białaczkę limfoblastyczną. Leczona była w Klinice Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Rok później nastąpił nawrót choroby i w kwietniu 1998 r., mimo wysiłków lekarzy dziewczynka odeszła. Dziś Stowarzyszenie stawia sobie cele niesienia pomocy dzieciom leczonym na Oddziale Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz  świadczenia pomocy finansowej i rzeczowej dla Oddziału Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Mamy nadzieję, że wkrótce prace dzieci powstałe w szpitalnym oddziale pod okiem studentów ASP będzie można oglądać w Galerii Akademii Sztuk Pięknych.

ASP w Krakowie warsztaty onkologia 1