09 maja 2023 r.

Już za tydzień od 18-21 maja odbędą się Targi Książki i Mediów Vivelo 2023. To będzie prawdziwe, czterodniowe święto książki. Podczas pierwszej edycji tego wydarzenia ASP zaprezentuje się wszechstronnie.

Nasi artyści-dydaktycy, członkowie Instytutu Sztuk Progresywnych ASP w Krakowie oraz Wydawnictwo ASP w Krakowie wezmą udział:

• W panelach dyskusyjnych

18. maja na Scenie Głównej o godz. 15:15 odbędzie się spotkanie z Rektorem ASP pt. "Książka artystyczna, czyli sen alchemika o księdze, która sama się czyta”.

Będzie to rozmowa na temat przemiany książki na przestrzeni wieków, na temat coraz współczesnej artystycznej książki i sięgania przez jej autorów po nowe technologie i nowe środki wyrazu jak również będzie to rozmowa na temat obecnego rynku wydawniczego w Polsce i za granicą.

19. maja na Scenie Audio o 12:00 odbędzie się spotkanie pt. "Sztuka w Metaświatach czy nowe technologie zastąpią artystów?", w której wezmą udział: prof. Andrzej Bednarczyk, prof. Grzegorz Biliński, dr Patrycja Maksylewicz oraz Miłosz Horodyski.

Uczestnicy będą rozmawiać o coraz istotniejszej roli sztucznej inteligencji w tworzeniu tekstów i obrazów multimedialnych, o sztuce generowanej przez algorytmy, o artystach tworzących z użyciem przełomowych technologii i metaversie, czyli wirtualnym świecie przyszłości. Przyczynkiem do rozmowy są książki "Metaświat" i "Utopay" (których pomysłodawcą i współautorem jest Miłosz Horodyski) wydawnictwa Harde oraz "Listy Minotaura do Zakażonych" (multimedialna publikacja prof. Andrzeja Bednarczyka) Wydawnictwa ASP w Krakowie.

• W części wystawienniczej pokażemy

Wystawę książki artystycznej, którą specjalnie na tą okazję przygotowały Pracowni Projektowania Książki i Pracownia Liternictwa i Typografii z Wydziału Grafiki. Zobaczymy na niej prace wykonane przez studentki i studentów pod okiem prof. Doroty Ogonowskiej, dr Aleksandry Toborowicz i dr Pawła Krzywdziaka.

Artbook (książka artystyczna) to przede wszystkim kreatywne tworzenie związków wizualno-znaczeniowych tekstu i ilustracji, odkrywanie zaskakujących kontekstów, dobór formy, materiału, ale także poszukiwanie własnego języka wypowiedzi. Ten ciągły dialog z odbiorcą jest istotą poszukiwań artystycznych. Każdego roku w Pracowni Projektowania Książki w krakowskiej ASP powstaje kilkadziesiąt niepowtarzalnych książek artystycznych.

Projekty liternicze to wszelkie działania oparte na autorskiej formie litery. Może to być litera narzędziowa, eksperymentalna kaligrafia, specjalnie opracowany krój pisma w obrębie napisu, zdania lub całego alfabetu. Wszystkie działania ekspertów w dziedzinie liternictwa i typografii sprawiają, że każdy projekt, bez względu na to ulotka, katalog, infografika, magazyn czy słownik, wzbogacony o specjalnie opracowany krój pisma, wygląda jak prawdziwe, edytorskie dzieło sztuki.

Z kolei Wydział Intermediów oraz członkowie Instytutu Sztuk Progresywnych przygotowali prezentacje multimedialne, które ukazują treści badawczo-artystyczne na temat książki artystycznej oraz jej rolę w pracach doktorskich swoich doktorantów.

• Na targach Wydawnictwo ASP będzie mieć swoje stoisko
  • W Plebiscycie VIVELO BOOK AWARDS 2023

Członkinią Jury a zarazem ekspertką w konkursowej kategorii "Najlepsza okładka” jest prof. Dorota Ogonowska.

Cały program Targów dostępny jest na stronie https://targivivelo.pl/