Akademia stała się sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni (SOU), a podpis pod nią, z ramienia JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka, złożył Prorektor ds. współpracy dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP. Celem Deklaracji jest budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Wdrażanie zobowiązań deklaracji wpływa na skuteczniejsze dopasowanie oferty edukacyjnej dla studentów do aktualnych wyzwań gospodarczych, w tym przede wszystkim rynku pracy, włączeniu do przedmiotów nauczania tematów związanych z etyką biznesu, społeczną odpowiedzialnością, wpływem środowiskowym czy współpracą z otoczeniem.

Uroczyste podpisanie deklaracji miało miejsce 2 czerwca 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, w sali konferencyjnej im. Grażyny Gęsickiej. Przystępując do Grupy SOU, krakowska ASP znalazła się w prestiżowym gronie stu sześćdziesięciu uczelni wyższych z Polski, które będą pielęgnować wartości akademickie oraz działać na rzecz budowania szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Należy podkreślić, że krakowska ASP będzie dążyć do realizacji założeń zawartych w Deklaracji SOU. Wyrazem tego jest obowiązująca od 2021 r. Strategia Rozwoju ASP na lata 2021-2030, która uwzględnia założenia.

Wdrażając zobowiązania deklaracji, Akademia wpływać będzie jeszcze skuteczniej na dopasowanie oferty edukacyjnej dla studentów do aktualnych wyzwań gospodarczych, w tym przede wszystkim rynku pracy oraz na włączenie do przedmiotów nauczania tematów związanych z etyką biznesu, społeczną odpowiedzialnością, wpływem środowiskowym czy współpracą z otoczeniem.

Deklaracja SOU to dla ASP także inspiracja dla usprawniania systemów rozwoju uczelni w kierunku spełnienia najwyższych standardów zarządzania, właściwych dla wiodących międzynarodowych ośrodków uniwersyteckich.

Podpisana przez ASP Deklaracja SOU zobowiązuje interesariuszy m.in. do:

• Kształtowania społecznych i obywatelskich postaw przyszłych elit sprzyjających budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości oraz komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy.
  • Upowszechniania idei równości, różnorodności, tolerancji oraz respektowania i ochrony prawa człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia.
  • Poszerzania programów nauczania o zagadnienia z zakresu etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych.
  • Podejmowania badań naukowych i prac wdrożeniowych, które w ramach partnerstwa z innymi ośrodkami akademickimi z całego świata, sektorem przedsiębiorstw, administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi przyczyniać się mogą do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.
  • Rozwijania współpracy międzyuczelnianej, krajowej i międzynarodowej, umożliwiającej adaptację i wzmacnianie najlepszych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni.
  • Dbania o ład organizacyjny uczelni, opierając zarządzanie uczelnią na fundamentach społecznej odpowiedzialności, zarówno w dokumentach strategicznych, jak i wynikających z nich działaniach służących wszechstronnemu rozwojowi społeczności akademickiej i skutecznej realizacji misji uczelni.