We wtorek 22 czerwca odbędzie się pierwsza na polskim rynku kolekcjonerskim aukcja prac grona polskich artystów-akademików. Projekt został przygotowany przez Dom Aukcyjny Polswiss Art we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Fundacją Niespokojna.

Od zawsze Akademie Sztuk Pięknych były kuźnią talentów, miejscami, które odkrywały i kształtowały osobowości świata sztuki. Były też ośrodkami tzw. sporów akademickich, niejednokrotnie intensywnego ścierania się idei, a ta postawa owocowała nieustanną ewolucją w sztukach pięknych. Zaistnienie wielu nowych nurtów i tendencji, które nadały ton współczesnemu malarstwu i rzeźbie, nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaplecze intelektualne wsparte solidnym programem formacyjnym szkół artystycznych.

Różnorodność prezentowanych w ramach projektu prac jest więc charakterystyczna dla z twórczości współczesnych Akademików. Towarzyszy jej solidny warsztat. Owa nienaganność techniki, dbałość o jakość użytych materiałów, kunszt równie istotny co przekaz splatają współczesny akademizm z tym minionym i sprawiają, że dzisiejsi Akademicy są kontynuatorami dorobku swoich poprzedników.

Aukcji towarzyszy katalog, w którym we wstępie JM Rektor prof. Andrzej Bednarczyk zaznacza: „Młoda osoba dotknięta pasją powoływania do istnienia rzeczy, których nikt nigdy jeszcze nie widział na oczy, podejmuje artystyczne studia na jednej z Akademii. W ten sposób staje się Akademikiem w najszerszym tego słowa znaczeniu i odróżnia się od wszystkich innych artystów. Wiemy bowiem, że posiadanie akademickiego wykształcenia nie jest wymogiem koniecznym do bycia artystą. Co więcej, znamy artystów, których dzieła dogłębnie zmieniwszy nasze postrzeganie świata, stały się kamieniami milowymi sztuki, a nie dysponowali żadnym artystycznym wykształceniem. Sztuka zawsze chadza własnymi ścieżkami i rodzi diamenty gdzie popadnie, nie tylko w szkolnych rabatkach.

Wstąpienie w mury uczelni nieodwracalnie zmienia sposób uprawiania sztuki, odziera z instynktu, wprzęga w procedury namysłu, zmusza do podjęcia niebezpiecznej gry intuicji z racjonalnością. Nawet gdy poddany edukacji artysta w końcu zbuntuje się i zażąda zburzenia Akademii, to nigdy nie powróci do stanu niewinnej naiwności. Żądanie powrotu do dzikości nie jest dzikością. Znamienne, że rewolucjoniści z czasem obejmują profesorskie katedry.

Tymi krętymi ścieżkami doszliśmy do pierwszego rozróżnienia sztuki akademickiej od sztuki instynktu, sztuki mistrzów od sztuki geniuszy, sztuki wytyczania nowych ścieżek od sztuki peregrynowania bezdroży, sztuki przekraczania prawideł od sztuki ich ignorowania i choć to rozgraniczenie jest w oczywisty sposób niewystarczające, bo nie każdego, kto skończył studia nazywamy Akademikiem, to na dobry początek zawsze jednak coś”.

Katalog aukcji dostępny jest na www.

Najbliższa aukcja Akademicy Współczesności odbędzie się we wtorek 22 czerwca o godz. 19.00 bez udziału publiczności. Aukcja będzie relacjonowana live. Podczas aukcji streaming video będzie dostępny na stronie internetowej Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Prace zgromadzone na aukcji dostępne są na www.

Wystawę przedaukcyjną można oglądać od 8 do 22 czerwca w Galerii Domu Aukcyjnego (Warszawa, ul. Wiejska 20).