2 grudnia 2022 r.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dołączyła do grona obiektów, które zadbały o dostępną i bezpieczną ewakuację. W gmachu głównym przy pl. Matejki 13 zostały zamontowane trzy krzesła ewakuacyjne oraz jeden materac ewakuacyjny. Celem nabycia krzeseł ewakuacyjnych jest zapewnienie bezpiecznego transportu schodami osób, które mają ograniczoną zdolność poruszania się m.in. dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób omdlałych i in.

Krzesła ewakuacyjne mogą być również wykorzystywane przez straż pożarną do sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego budynku lub przez zespoły ratownictwa medycznego do transportu pacjentów.

W niedługim czasie zostanie opracowana specjalna procedura ewakuacyjna obejmująca osoby o szczególnych potrzebach. Zostaną również przeprowadzone szkolenia dla kadry administracyjnej i dydaktycznej Uczelni.

Zakup krzeseł ewakuacyjnych realizuje zadania wynikające z ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami na podstawie Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. 2019 poz. 1696).