07 marca 2023 r.

23 lutego 2023 roku, Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznało Certyfikaty Doskonałości Kształcenia. Wśród najlepiej ocenionych kierunków, w kategorii Partner dla rozwoju - doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym znalazło się prowadzone w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wzornictwo. Certyfikat obejmuje studia pierwszego i drugiego stopnia.

Certyfikat dla Wydziału Form Przemysłowych jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia na kierunku wzornictwo. Gratulujemy wszystkim, którzy wnieśli wkład w ten wielki sukces.

Jednostki, które prowadzą kierunki wyróżnione przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikatem, wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia, charakteryzujące się w szczególności:

- skutecznością, to jest zdolnością osiągania celów w sferze doskonalenia jakości kształcenia;
- uniwersalnością, to jest możliwością przenoszenia do innych uczelni;
- innowacyjnością, to jest nowatorskim charakterem w sferze doskonalenia jakości kształcenia;
- wzorcowością, to jest możliwością bycia punktem odniesienia;
- etycznością, to jest zgodnością z normami i wartościami etycznymi oraz zasadami odpowiedzialności społecznej;
- trwałością, to jest powtarzalnością i trwałością wpływu na doskonalenie jakości kształcenia.

Aktywność Polskiej Komisji Akredytacyjnej ma wyrażać dbałość o jak najwyższą jakość kształcenia. Procedura przyznawania certyfikatów odnosi się do Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Podstawą jego przyznania jest pozytywna ocena programowa na 6 lat poparta dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów. Wnioski o wyróżnienie kierunku certyfikatem składają przewodniczący zespołów działających w ramach dziedzin nauki i dziedziny sztuki, kierując się rekomendacją (wraz z uzasadnieniem) zawartą w opinii zespołu.

Wniosek o wyróżnienie w kategorii Partner dla rozwoju − doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym powinien być w raporcie z wizytacji zawierać przede wszystkim przykłady dobrych praktyk w zakresie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w konstruowaniu, realizacji i doskonaleniu programu studiów oraz jej wpływu na rozwój kierunku oraz odnosić się do kilku innych, nie mniej istotnych kryteriów przyznawania nagród.