Galeria inAW Wydziału Architektury Wnętrz
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

zaprasza na wystawę

Dawid Królicki – "Przestrzeń kreowana”

Galeria inAW Wydziału Architektury Wnętrz, Kraków, ul. Humberta 3

Otwarcie wystawy: czwartek, 30.01.2020 o godzinie 12.

wystawa przestrzen kreowana dawid krolicki

Dawid Królicki o wystawie "Przestrzeń kreowana"

Dla rzeźbiarza przestrzeń jest bardzo ważna. Działania rzeźbiarskie są działaniami przestrzennymi, można by powiedzieć, że jesteśmy rzeźbiarzami nie tylko materii ale również przestrzeni.
W mojej kilkuletniej akademickiej twórczości bardzo ważne było poznawanie, zrozumienie i w pewnym stopniu opanowanie owego zjawiska przestrzennego.
Zajmuje się nie tylko rzeźbą ale również rysunkiem, czyli przestrzenią kreowaną na płaszczyźnie, co daje możliwości dokładniejszego zaznajamiania się z nią oraz przekształcania jej zgodnie z wyobrażeniem artysty. Zacytuje tutaj mojego profesora dyplomującego Bogusza Salwińskiego: „Dla mnie rzeźbiarza rysunek jest metodą odnajdywania, eksplorowania i zdobywania przestrzeni”. Rysunek uważam za coś leżącego u podstaw sztuki, to właśnie za jego pomocą ludzkość zaczęła przedstawiać otaczający ich świat i się z nim utożsamiać. Przykłady zostawione po naszych jaskiniowych przodkach są tego dowodem.
Do tej wizualnej formy wypowiedzi wracam za każdym razem, gdy chcę coś dogłębnie poznać, jak również gdy daję się ponieść w pełni sile twórczej, co owocuje dużą ilością przypadku, nie zawsze kontrolowanego…
Na dzisiejszej wystawie mam zaszczyt przedstawić Państwu efekty zdobywania i kreowania owej przestrzeni, z ostatnich lat mojej pracy twórczej. Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą z nich jest studium przestrzeni cielesnych, kolejna wprowadza nas w uporządkowany świat minimalistycznych form, które wyrażam za pomocą płaskich plam oraz linii. Ostatnią zaś część stanowią wielkoformatowe, pełne ekspresji i kontrolowanego przypadku rysunki inspirowane nieograniczonymi przestrzeniami pustki kosmosu, które porządkuję za pomocą kilku gestyjnie postawionych plam.

Dawid Królicki.

Dawid Królicki, urodzony 21.09.1994 w Krośnie. W 2014 roku ukończył Liceum Plastyczne w Krośnie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom zrealizował w pracowni prof. dr hab. Bogusza Salwińskiego. Aktualnie pracuje na stanowisku Asystenta w ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Specjalizuje się w rzeźbie w kamieniu, metalu i drewnie a także zajmuje się rysunkiem i grafiką.

Uczestnik wielu plenerów. Między innymi brał dział w międzynarodowym sympozjum rzeźby w kamieniu w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt. „Initium” oraz w międzynarodowym sympozjum rzeźby w kamieniu „Baltic Stone Sympossium” organizowanym przez Saimaa University of Applied Scienes w Finlandii. W 2019 roku laureat nagrody Medal im. Jerzego Bandury przyznany przez Radę Wydziału Rzeźby za wyróżniający się dyplom.