Dzięki Fundacji Kultur-Dialog z Armenii w Erywaniu trwa wystawa grafik artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie "Diversity". Na ekspozycji swoje prace prezentuje 40 pedagogów, absolwentów i studentów. Kuratorami wystawy są pedagodzy Wydziału Grafiki krakowskiej ASP: dr hab. Mateusz Otręba i dr Tomasz Winiarski.

Dr hab. Mateusz Otręba, prof. ASP zaznacza: „Bardzo szybko zmienia się forma współczesnej grafiki polegająca między innymi na powiększeniu formatu, zmienianiu sposobu traktowania matrycy, użycia koloru czy mieszania technik. Jest jednak jedna rzecz łącząca te wszystkie nowe zjawiska: pewien charakterystyczny sposób myślenia związany z umiejętnościami warsztatowymi. To poprzez techniczne ograniczenia uruchamia się kreatywność. To od doskonałego zrozumienia techniki zaczyna się droga do jasności wypowiedzi, a sprzyja temu także proces powstawania dzieła graficznego. Na pozór długotrwały, daje jednak czas na odnajdywanie inspiracji, ciągłe eksperymentowanie i poszukiwanie nowych obszarów. I to może właśnie dzięki takiemu doświadczeniu język graficzny jest rozpoznawalny i wciąż traktowany jako ciekawe i inspirujące zjawisko artystyczne.
Wszystkie wyżej wspomniane procesy wynikające ze zmian w rozumieniu wyzwań nowoczesnej sztuki widać na ww. wystawie. Celem organizatorów było także ukazanie indywidualnego postrzegania intrygujących zjawisk wokół nas. Każdy z uczestników musiał zmierzyć się z próbą opisu problemów łączących własne doświadczenia i przeżycia z odnalezieniem odpowiedniej formy artystycznej. Stąd zresztą tytuł wystawy- termin najlepiej oddający jej charakter.
Warto wspomnieć o edukacyjnej roli wystawy. Poprzez przekrojowe ukazanie różnych technik graficznych, czy indywidualnych form wyrazu, udało się z pewnością przekazać najważniejsze aspekty artystycznego przesłania tak aby stał się zrozumiały dla osób dopiero poznających tajniki sztuki graficznej.”

Wystawa będzie czynna do 5 lipca 2021 r.