ah

18 listopada br. odbyła się w aulii ASP w Krakowie uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Alfredowi Hałasie.

Alfred Hałasa urodził się w Zawadzie na zamojszczyźnie w 1942 roku. To jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych żyjących kanadyjskich i polskich projektantów graficznych. Jest architektem wnętrz, projektantem form przemysłowych, grafikiem, plakacistą.  W 1960 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu w latach 1962-1968 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zrealizował dyplom pod kierunkiem profesora Mariana Sigmunda. Wiatach 1968-1971 studiował na Wydziale Form Przemysłowych - dyplom zrealizował pod kierunkiem Jana Kolanowskiego. Po ukończeniu studiów przez rok pracował na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. W 1972 roku wyjechał do Paryża, gdzie pracował jako projektant. W 1970 roku wyruszył do Montrealu, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie Quebec. Tam w 1977 roku został profesorem. Na Uniwersytecie współorganizował laboratorium badań eksperymentalnych w zakresie komunikacji wizualnej Bretelle, Centrum Designu oraz Design International – organizacją realizującą coroczne międzynarodowe warsztaty dla studentów, prowadzone przez najwybitniejszych projektantów z całego świata. Alfred Hałasa jest współodpowiedzialny za organizację programów tych wydarzeń. Działalność tych jednostek Uniwersytetu sprawiła, że szkoła projektowania w Montrealu jest jedną z najbardziej prestiżowych i znanych szkół designu na świecie. Alfred Hałasa bierze udział prawie we wszystkich cyklicznych przeglądach sztuki graficznej i plakatowej na świecie. Centrum Designu Uniwersytetu Quebec zorganizowało w 2009 roku wystawę, indywidualną prac Alfreda Hałasy w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, gdzie eksponowano ponad 200 jego plakatów. Prace Alfreda Hałasy są wyróżniane i nagradzane w najważniejszych konkursach i wystawach a on sam jako ekspert jest zapraszany do jury najbardziej prestiżowych imprez.

Plakaty Alfreda Hałasy można obejrzeć na wystawie w galerii Schody przy ul.Smoleńsk 9.

plakatah2