Z inicjatywy dry hab. Iwony Demko i Łukasza Trzcińskiego reprezentującego Dom Utopii Międzynarodowe Centrum Empatii w Krakowie od 11 do 22 czerwca 2022 r. odbył się performatywny druk słowniczka „Feminatywy w Akademii”.

Maszyna drukująca należąca do Lotnego Domu Wydawniczego, została przetransportowana z Domu Utopii i zainstalowana czasowo w głównym budynku ASP, w tzw. Sieni Matejkowskiej, w bramie od ul. Basztowej 18. Pierwszy dzień drukowania odbył się przy drzwiach otwartych i stał się częścią finisażu wystawy końcoworocznej w Akademii. Każda osoba mogła obserwować proces drukowania.

Książka zawiera zbiór femiantywów i ich definicji wybranych w większości ze „Słownika nazw żeńskich polszczyzny”, przygotowanego w 2015 r. przez zespół wrocławskich lingwistek z Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładu Współczesnego Języka Polskiego, czyli Agnieszkę Małochę-Krupę, Katarzynę Hołojdę, Patrycję Krysiak i Martę Śleziak. Dodatkowo w publikacji można znaleźć nowe artykuły hasłowe, zebrane w drodze konsultacji, a także obserwacji tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości nazewniczej, która obfituje w liczne innowacje językowe. Poniższy wybór feminatywów nie zawiera wszystkich występujących nazw żeńskich, stanowi jedynie przykładową prezentację, sporządzoną z myślą o uczelniach artystycznych. Powstały słowniczek będzie pomocny dla wszystkich osób, które pragną włączyć się w nurt komunikacji niewykluczającej, równościowej poprzez stosowanie, a także tworzenie, nowych form żeńskich.
W publikacji znalazły się także specjalnie przygotowane kolaże, które częściowo powstały podczas warsztatów zainicjowanych przez Łukasza Trzcińskiego, a częściowo ‒ nadesłane drogą elektroniczną. W sumie w projekt włączyło się 48 osób, czyniąc go partycypacyjnym.

Promocja wydrukowanego słowniczka połączona z wystawą kolaży odbędzie się we wrześniu w Domu Utopii. Oprócz wersji papierowej będzie również dostępna wersja internetowa, wzbogacona o dodatkowe kolaże, przygotowane po wydrukowaniu publikacji.