Dwa lata temu z inicjatywy Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, decyzją Senatu tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie został przyznany izraelskiemu artyście Daniemu Karavanowi. Niestety najpierw pandemia, a potem śmierć artysty w maju 2021 roku uniemożliwiły zaproszenie twórcy do Krakowa i uroczyste wręczenie mu tego zaszczytnego wyróżnienia. 22 czerwca 2022 roku w obecności rodziny i przyjaciół Daniego Karavana oraz przy udziale zaproszonych gości - w tym przedstawicieli uczelni artystycznych w Izraelu - Honorowy Dyplom został przekazany na ręce żony artysty Havy Karavan.

Organizacja uroczystość wręczenia dyplomu Doktora Honoris Causa w Tel Awiwie możliwa była dzięki współpracy krakowskiej ASP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu i Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. W bibliotece Instytutu Polskiego w imieniu JM Rektora uroczystościom przewodniczył prorektor ds. współpracy dr hab. Bartłomiej Struzik prof. ASP.

Z okazji wręczenia dyplomu Doktora Honoris Causa list gratulacyjny skierowany do żony artysty wystosował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. W trakcie uroczystości dr hab. Bartłomiej Struzik prof. ASP odczytał fragmenty laudacji, treść uchwały Senatu ASP oraz list Magnificencji rektora prof. Andrzeja Bednarczyka adresowany do uczestników wydarzenia. Następnie, głęboko wzruszona uroczystym przebiegiem wydarzenia żona artysty przyjęła w imieniu nieżyjącego twórcy dyplom Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Podczas uroczystości Instytut Polski w Tel Awiwie reprezentowała jego dyrektor pani Katarzyna Dzierżawska. Chargé d'affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Izrael Agatę Czaplińską reprezentował pierwszy radca ambasady pan Piotr Bakłażec.

Powołanym decyzją Rady Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie promotorem w postępowaniu o nadanie Daniemu Karavanowi Doktoratu Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie był dr hab. Bartłomiej Struzik prof. ASP. Recenzję w tym postępowaniu sporządził fiński architekt i emerytowany profesor oraz były dziekan Wydziału Architektury Alto University w Helsinkach Juhani Pallasmaa.

Na zdjęciu: Hava Karavan - żona artysty, Piotr Bkłażec - pierwszy radca Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Państwie Izrael, Katarzyna Dzierżawska - dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, dr hab. Bartłomiej Struzik - prorektor ds. Współpracy, córki artysty.

Tworzywem dla artysty był beton, kamień, stal, drewno, a także wszystkie składniki krajobrazu, w którym powstawał obiekt. Tworzył z nich dzieła przeznaczone dla konkretnego miejsca i wchodzące w wielopoziomowe relacje z widzami.

Realizacje Danieg Karavana zyskały międzynarodowe uznanie i wpisały się w przestrzenie wielu miast i krajobrazów na kilku kontynentach. Artysta podejmując interdyscyplinarną twórczość na styku rzeźby, architektury i formowania krajobrazu, nadał działaniom w przestrzeni publicznej rangę swoistego manifestu - będącego zarówno wyrazem moralnej odpowiedzialności i wierności ideałom humanizmu, jak również spełnieniem syntezy dyscyplin, emanacją wyobraźni twórczej i wyjątkowej swobody w kształtowaniu złożonych układów przestrzennych - mówi dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP, prorektor ds. współpracy oraz kierownik Katedry Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego Wydziału Rzeźby.

Pełna treść listu okolicznościowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Pełna treść listu okolicznościowego Rektora ASP prof. Andrzeja Bednarczyka.