W piątek, 8 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku (k. Gorlic) odbędzie się Dzień Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Projekt jest zorganizowany przez Wydział KiRDS oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Program:

12.00 – Uroczyste otwarcie imprezy przez Dziekana Wydziału KiRDS dr hab. Martę Lempart-Geratowską (sala główna Kasztelu).

12.30-16.00Pracownia otwarta  – prezentacja tradycyjnego warsztatu artysty.

Stanowisko dające możliwość bezpośredniego wglądu w pracę studentów, jak również aktywnego udziału zwiedzających w wybranym ćwiczeniu pracownianym. Pokaz przygotowany przez Katedrę Techniki Technologi i Dzieł Sztuki Wydziału KiRDS.

13.00 – Rozpoczęcie części teoretycznej – sala konferencyjna I piętro.

Pomiędzy częścią I i II przerwa od 14.30 do 15.30.

Część I  (13.00-14.30)

• dr hab. Marta Lempart-Geratowska – Czy z jednego obrazu można „zrobić” dwa?  O rozwarstwianiu malowideł sztalugowych.
  • mgr Katarzyna Stępień – Analiza archiwalnych materiałów dokumentujących zabytki w kontekście kościoła w Libuszy, jako doskonałego przykładu różnorodności zachowanych dokumentów historycznych.
  • dr Jarosław Adamowicz – Kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie drewnianego XVIII-wiecznego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Szalowej.

Część II  (15.30-17.00)

• Prezentacja przygotowana przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów (prezentacja wybranych realizacji prac konserwatorskich z terenu Województwa Małopolskiego) oraz komunikat dr Janusza Sarkowicza (Wydział KiRDS ASP w Krakowie) związany z pracami konserwatorskimi na cmentarzu parafialnym w Gorlicach.
  • ks. Mirosław Cidyło – Wzrost wilgotności przyczyną ataku grzybów rozkładu brunatnego i owadów na elementy drewniane cerkwi w Bartnemprelekcja o stanie zachowania cerkwi w Bartnem, w tym problemy konserwatorskie dotyczące konstrukcji drewnianych.
  • dr Janusz Sarkowicz – Plany działań konserwatorskich przy wybranych nagrobkach zabytkowego cmentarza parafialnego w Gorlicach.
  • ks. Mirosław Cidyło – Polichromia i stan jej zachowania (po częściowej konserwacji) w Cerkwi w Wołowcu – prezentacja prac konserwatorskich zrealizowanych w Cerkwi pw. Opieki Najświętszej Marii Panny z XVIII w. w Wołowcu.

17.30 – Wernisaż wystawy Zatorskie plenery 2006-14 pokazującej wybór prac studenckich  powstałych na plenerach malarsko-rzeźbiarskich oraz twórczość pedagogów z Katedry Sztuk Pięknych Wydziału KiRDS. Wystawa przygotowana przez Katedrę Sztuk Pięknych Wydziału KiRDS. Wystawa potrwa do 10.05.2016 (Oficyna Dworska).

18.30 – Wernisaż wystawy Archiwum otwarte -  wystawa prac studenckich powstałych w Katedrze Technik i Technologii Dzieł Sztuki. Wystawa przygotowana przez Katedrę Technik i Technologii Dzieł Sztuki. Wystawa potrwa do 10.05.2016. (Kasztel I piętro).

19.00 – na zakończenie wydarzenia planowane jest spotkania towarzyskie

Impreza ma na celu przybliżenie szerszej publiczności oferty edukacyjnej Wydziału KiRDS, jak również przedstawienie wspólnych działań w dziedzinie opieki nad zabytkami sztuki w regionie. W programie znajdą się wystąpienia przedstawiające działania na rzecz ochrony zabytków oraz wernisaże dwu wystaw: Zatorskie plenery 2006-2014 – wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich studentów Wydziału KiRDS zebranych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze podczas dziesięciu lat praktykowania plenerów. Wystawa przygotowana przez Katedrę Sztuk Pięknych Wydziału KiRDS; oraz Archiwum otwarte –  wystawa  prezentująca wybrane kopie obrazów dawnych mistrzów wraz z snycerską i pozłotniczą oprawą. Prace powstały w ramach zajęć w Katedrze Technik i Technologii Dzieł Sztuki. Wystawa przygotowana przez Katedrę Technik i Technologii Dzieł Sztuki Wydziału KiRDS. Obie wystawy będzie można oglądać do 10 maja 2016 r.

Szymbark

pikto szymbark