Dziękujemy za liczny udział w Dniu Otwartych Drzwi Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wydarzenie było dedykowane uczniom szkół średnich, którzy stoją przed dylematem, którą uczelnię artystyczną – kształcącą w zakresie sztuk plastycznych – wybrać?

W sobotę, 2 kwietnia 2022 r. krakowska ASP zaprosiła do siebie wszystkich kandydatów na studia w najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Spotkanie w formie hybrydowej było okazją do zaprezentowania się wszystkich Wydziałów: Wydziału Malarstwa, Wydziału Rzeźby, Wydziału Grafiki, Wydziału Architektury Wnętrz, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydziału Form Przemysłowych, Wydziału Intermediów.

Foto: Klaudyna Schubert

Młodzież miała szansę zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne. Była to okazja do prezentacji pracowni i rozmowy z pedagogami i pedagożkami, pracownikami i pracowniczkami, studentami oraz studentkami. Na uczestników wydarzenia czekały warsztaty, prezentacje, pokazy filmowe i inne atrakcje – wszystko po to by poznać pełną ofertę edukacyjną przygotowaną przez ASP w Krakowie na rok akademicki 2022/2023.

Dział Nauczania udzielały szczegółowych informacji na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, pomocy materialnej, zasad przeniesienia z innej uczelni, wznawiania studiów, opłat za usługi edukacyjne oraz wymiany z zagranicą.

W tym dniu, odwiedzający nas, mogli zobaczyć także trwająca w Galerii ASP wystawę Michała Zawady „Sea of Honey” i spotkać się z artystą, który opowiedział o kulisach powstania ekspozycji, swojej twórczość, studiowaniu na krakowskiej ASP i potrzebie poszerzania horyzontów w działalności artystycznej. Galeria ASP przygotowała także specjalne stoisko, na którym odwiedzający mogli zostawić po sobie ślad w postaci szybkich rysunków komiksowych. Powstałe prace były wywieszane jako storyboard obok stoiska.

Na okoliczność Dnia Otwartych Drzwi otwarta została Sień Matejkowska, gdzie można było kupić publikacje Wydawnictwa ASP w Krakowie.

Ponieważ, nie mamy nic do ukrycia dodatkową atrakcją był Talk-show „Co z tą Akademią?”, który odbył się w niedzielę, 3 kwietnia 2022 r. Spotkanie miało miejsce stacjonarnie w Auli ASP i było transmitowane online.

Cz. 1: NIE TYLKO TRADYCJA, czyli (nie)codzienność Akademii

Cz. 2: AKADEMIA. STATUS: W ZWIĄZKU