Katedra Przestrzeni i Barwy Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie już po raz piąty organizuje konferencję naukową dotyczącą zagadnień projektowania kolorystyki. Tematem tegorocznego spotkania jest barwa w przestrzeni publicznej.

dzień barwy zaproszenie

Przestrzeń publiczna jest miejscem, które pełni liczne, często równoległe, funkcje. Musi ona spełnić oczekiwania różnych grup społecznych a jej wygląd jest rezultatem działań wielu instytucji, firm oraz indywidualnych osób. Taka sytuacja sprawia, że kolorystyka przestrzeni publicznej jest często przypadkowa, chaotyczna, nieskoordynowana lub przeciwnie monotonna, nadmiernie zachowawcza. Wszystko to niezaprzeczalnie wpływa na wizerunek miasta, samopoczucie mieszkańców oraz wrażenia, jakich doznają osoby czasowo przebywające w danym miejscu. Barwy działają na nas z bliska poprzez elementy małej architektury, informację wizualną, reklamę, realizacje artystyczne oraz z daleka – poprzez barwy elewacji, pierzeje ulic a wreszcie całościowy wygląd miasta.

W trakcie tegorocznego Dnia Barwy głos na temat barwy w przestrzeni publicznej zabiorą designerzy, architekci, artyści, konserwatorzy dzieł sztuki, architekci krajobrazu oraz przedstawiciele nauk społecznych. Naszym zagranicznym gościem będzie dr Xavière Ollier z Nacarat Color Design, projektantka, specjalizująca się w kompleksowym opracowaniu kolorystyki architektury i elementów wyposażenia miast południowej Francji. Konferencja odbywa się w ramach festiwalu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”.

V Konferencja z cyklu "Dzień Barwy"

"Dzień Barwy 2019. Barwa w przestrzeni publicznej"

22 listopada godz. 10.00 – 16.00

Wydział Form Przemysłowych