Studenci ASP w Sânnicolau de Munte (Hegyközszentmiklós) w Rumunii

Studenci ASP w Krakowie oraz ich opiekun, prof. Piotr Korzeniowski (Wydz. Malarstwa, opiekun mobilności w ramach programu Erasmus+), po raz kolejny wzięli udział w letnim obozie artystycznym oraz międzynarodowych warsztatach artystycznych zorganizowanych w ramach programu ERASMUS BIP (Blended Intensive Programme).

Po pierwszym międzynarodowym spotkaniu warsztatowym w kontekście natury i sztuki, jakie
w zeszłym roku odbyło się w Noszvaju na Węgrzech, tym razem w ramach kontynuacji, międzynarodowa grupa studentów wraz z opiekunami / profesorami z trzech uczelni - Partium Christian University w Oradea (Rumunia), Eszterházy Károly Catholic University w Eger (Węgry) oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Polska) – spotkała się w Rumunii w miejscowości Sânnicolau de Munte (Hegyközszentmiklós), uczestnicząc w letnim obozie artystycznym „NATURE ART - EARTH”. Tym razem organizatorem spotkania w ramach programu Erasmus+ był Partium Christian University w Oradei, a odbyło się ono w dniach od 9 do 15 lipca 2023.

W ramach letniego obozu artystycznego studenci różnych kierunków studiów artystycznych (malarstwo, grafika i animacja, a także nature-art) mieli możliwość indywidualnej
i zespołowej pracy twórczej w plenerze, w pejzażu z wykorzystaniem naturalnych materiałów; brali udział w zorganizowanych warsztatach pracy z gliną między innymi prezentujących proces technologiczny wyrabiania cegieł z gliny. Pracowali również wykorzystując ten materiał w sposób niekonwencjonalny. Ponadto wszyscy uczestniczyli
w wykładach i prezentacjach dotyczących różnych kontekstów i związków natury i sztuki. Spotkanie było też okazją do poznania lokalnej kultury a także tradycji tego regionu Rumunii oraz do nawiązania nowych znajomości i kontaktów, dzielenia się twórczymi doświadczeniami.

Efekty pracy, twórczych działań oraz procesów tego letniego obozu artystycznego zostały zarejestrowane fotograficznie oraz na video, a materiał ten posłuży do dalszych działań i planowanej w przyszłości wystawy podsumowującej międzynarodowe projekty.

Obóz artystyczny w Rumunii zakończył się wyjazdem do Oradei, zwiedzaniem tego miasta
a także odwiedzinami w Partium Christian University oraz w uniwersyteckim campusie, gdzie odbyła się podsumowująca kolacja.

W kolejnych latach, w przyszłości planowana jest dalsza współpraca i organizacja wspólnych projektów pomiędzy ASP w Krakowie, Eszterházy Károly Catholic University w Eger i Partium Christian University w Oradei.