22 kwietnia 2020 r. rozpoczęła się charytatywna aukcja na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ta wyjątkowa aukcja sztuki zainicjowana została przez krakowską ASP i odbywa się w ramach akcji UJ dla Szpitala.

Wśród 206 prac, które pedagodzy, studenci oraz artyści związani z Akademią przekazali w geście solidarności z chorymi na COVID-19 oraz z opiekującym się nimi personelem medycznym znalazł się Stańczyk od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

stanczyk od majchrowskiego 1

Stańczyk – znany z ciętego dowcipu, trafnych spostrzeżeń i ostrej riposty, znawca słabości ludzkiej. Jest to błazen ceniony za obiektywizm, przenikliwość i odwagę w mówieniu prawdy. Symbol pozytywnych wartości – mądrości, dalekowzroczności i rozwagi. Cech przydatnych zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Przekazany przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego Stańczyk to figurka autorstwa Doroty Urbaniak-Pełki i Jerzego Pełki. Jest to rękodzieło artystyczne. Stańczyk jest niepowtarzalny, wykonany ręcznie bez użycia formy, ręcznie malowany, ma wysokość 33 cm. Zrobiony jest z gliny szamotowej, wypalany w temp. 1060 stopni. Licytacja sztuki trwa do 6 maja 2020 r., do godz. 21.00 na portalu www.artinfo.pl Stańczyka od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego można licytować pod numerem 206. Szczęśliwy nabywca oprócz figurki otrzyma także list od Prezydenta.

stanczyk od majchrowskiego 4

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na najpilniejsze potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie związane z walką z epidemią – przede wszystkim na środki ochrony osobistej.