Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie zakończenia Roku Kobiet z ASP do Kina Kijów na specjalny pokaz filmu "Siłaczki" w reż. Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

silaczki 00

Projekcja odbędzie się 11 marca 2020 o godz. 18:00.

Po filmie Iga Dzieciuchowicz poprowadzi rozmowę o sile kobiet. Uczestnikami spotkania będą reżyserzy filmu Marta Dzido i Piotr Śliwowski, a także aktorki Teatru Bagatela.

WSTĘP WOLNY (do dyspozycji 820 miejsc!)

Projekcja z napisami w języku angielskim. Film trwa 70 min.

silaczki 01
Cały ubiegły rok świętowałyśmy Rok Kobiet z ASP. 20 listopada 2018 roku Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, ustanowił rok 2019 jubileuszowym Rokiem Kobiet z ASP. Decyzja ta została przyjęta w związku ze 100-leciem przyjęcia kobiet do grona studentów krakowskiej ASP. Przez cały rok na akademii odbywały się różnego rodzaju inicjatywy, spotkania i wydarzenia afirmujące studentki, absolwentki, artystki-kobiety.
Finał Roku Kobiet z ASP to trwająca do 12 marca 2020 roku wystawa jednej z absolwentek akademii Maria Pinińska-Bereś. Kobiecy rezerwuar oraz projekcja filmu „Siłaczki”.

Film "Siłaczki" miał swoją premierę w 2018 roku – uroczysty pokaz fabularyzowanego dokumentu odbył się 28 listopada, w setną rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”. To pierwszy w historii rodzimej kinematografii film opowiadający o emancypantkach, które na przełomie XIX i XX wieku walczyły na ziemiach polskich o prawa dla kobiet.

silaczki 02

Zdobycie praw wyborczych przez kobiety w Polsce miało związek z odzyskaniem niepodległości. Fakt odrodzenia się wolnej Polski miał również wpływ na podjęcie decyzji przez władze Akademii Sztuk Pięknych o przyjęciu w swoje mury pierwszych kobiet - studentek. Nie doszłoby jednak zarówno do uzyskania praw wyborczych jak i dostępu do studiowania na ASP, gdyby nie wieloletnie starania kobiet.

Kiedy sto lat temu nasze prababki walczyły o prawa wyborcze oraz możliwość studiowania, postrzegano je jako wichrzycielki ładu społecznego. Ówczesne społeczeństwo uważało, że natura stworzyła niewiasty wyłącznie do przestrzeni domowej, w której najlepiej się realizują. Te, które chciały od życia więcej, buntowały się przeciw tym „odwiecznym prawom”. Jednym z przekleństw, jakie mogło się przydarzyć rodzinie pod koniec XIX wieku, była córka z ambicjami emancypacyjnymi. Powszechnie uważano, że panny, które chciały studiować, pracować czy mieć prawa wyborcze, stanowiły społeczne zagrożenie, mogły zniszczyć odwieczny układ funkcjonowania rodziny. Ich dążenie do samodzielności i niezależności było mocno krytykowane i nieakceptowane społecznie. Emancypacyjna postawa Kazimiery Bujwidowej, która walczyła o prawo kobiet do studiowania, spotykała się w Krakowie z dużą wrogością. Wybijano okna w domu Bujwidów, wyśmiewano ich na ulicach, a czasami dosłownie opluwano. Kazimiera pisała do męża, że „szalenie” boi się ludzi w Krakowie. Mimo chwil słabości i strachu emancypantki nie schodziły z raz obranej drogi. Wykazywały się odwagą i siłą. Dzisiaj, po upływie stu lat, powszechne prawo wyborcze czy możliwość studiowania są oczywistością. Wywalczone przez kobiety zmiany nie zachwiały ładem społecznym, co prognozowali nierzadko światli ludzie.
silaczki 03
Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jaki opór musiały pokonać pierwsze bojownice, bo żyjemy już w innej rzeczywistości. Często wydaje nam się również, że nie mamy o co walczyć, bo emancypacja się dokonała. Jednak w otaczającej nas rzeczywistości nadal są rzeczy, w imię których trzeba się narażać, wystawiając się często na niezrozumienie społeczne w walce o swoje prawa. Właśnie takimi współczesnymi Siłaczkami są aktorki z Teatru Bagatela, które będą uczestniczkami spotkania po projekcji filmu.

W foyer Kina Kijów gości powitają interaktywne prace studentów Akademii Sztuk Pięknych, realizowane pod opieką dr hab. Edyta Mąsior: Mateusza Stanuszka i Erwina Jeneralczyka, oraz Jany Moroz.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/516693885932389/?active_tab=about
Link do pobrania wejściówki: https://app.evenea.pl/event/silaczki-rok-kobiet-asp/?fbclid=IwAR1USo3cvlPkmbHbA3xX_70Xvi40jnYh8AwmMVJFZLeqAF0VTi4xXuZpr8w

Scenariusz: Marta Dzido, reżyseria i montaż: Marta Dzido, Piotr Śliwowski,
autor zdjęć: Michał Wiśniowski,
muzyka: Grzegorz Martecki,
produkcja: Marta Dzido, Piotr Śliwowski.
Strona filmu: www.silaczki.org.pl

Organizatorki: Rok Kobiet z ASP
Współorganizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe Krakow, Film Commission
Współfinansowanie: Miasto Kraków