W poniedziałek, 11 stycznia 2016 r. w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbył się wernisaż wystawy "Format kartki nie może zobowiązywać" Pawła Taranczewskiego. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z notatki w jednym ze szkicowników artysty. Na wystawie zobaczyć można szkice, rysunki i obrazy. Najstarsze prace pochodzą z lat 60-tych. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz.

Kurator wystawy, Olga Grodniewicz, we wstępie do katalogu napisała "...Paweł Taranczewski jest wnikliwym obserwatorem i niestrudzonym rysownikiem. Przeważnie tworzy całe serie rysunków, przetwarzając i udoskonalając dane motywy w kilkunastu odsłonach. Wiele spośród jego szkiców to croquis - pozbawione szczegółów rysunki z natury, wykonane w bardzo krótkim czasie. Niegdyś popularne wprawki akademickie, dziś praktykowane dość rzadko, croquis ćwiczą refleks i spostrzegawczość... Rysunkowa twórczość Pawła Taranczewskiego to, rzecz jasna, nie tylko swobodne croquis. To również skrupulatnie prowadzone szkicowniki pełne projektów i notatek. To studia martwej natury, wykonywane najrozmaitszymi narzędziami - piórkiem, ołówkiem, tuszem, sangwiną. Wreszcie - to gęste, pieczołowicie szrafowane pejzaże..."

Paweł Taranczewski urodził się w 1940 w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: malarstwo u prof. Wacława Taranczewskiego (1956–1963); rzeźbę u prof. Wandy Slędzińskiej (1965/66). Od 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
W Uniwersytecie Jagiellońskim studiował filozofię u prof. Władysława Stróżewskiego (1967-71); w 1977 przebywał na stypendium w Archiwum Husserla w Kolonii; w 1978 w Katedrze Filozofii i Estetyki Akademii Sztuki w Düsseldorfie. W 1988 doktoryzował się u prof. Stróżewskiego.
Od 1982 do 1999 pracował w Zakładzie Rysunku Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1997 otrzymał tytuł profesora z rąk prezydenta RP.
W krakowskiej ASP wykładał historię sztuki wieku XX kierując też Katedrą Historii i Teorii Sztuki (1998-2010). Na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej wykładał estetykę i wiedzę o sztuce (2000-2009). Przez kilka semestrów prowadził wykład monograficzny o malarstwie Rembrandta w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Od 2009 w Akademii Ignatianum wykłada estetykę i wiedzę o sztuce oraz prowadzi seminarium.
Paweł Taranczewski miał szereg indywidualnych wystaw malarstwa w Krakowie i w innych miastach Polski oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Muzeum Miasta Krakowa i u osób prywatnych w kraju i za granicą. Jest autorem tekstów o polskich malarzach: Janie Cybisie, Józefie Czapskim, Janinie Kraupe-Świderskiej, Jerzym Nowosielskim, Wacławie Taranczewskim. Swoje teksty, recenzje wystaw, książek oraz tłumaczenia z kilku języków publikował w Twórczości, Znaku, Tekstach, Kwartalniku Filozoficznym, Estetyce i Krytyce, Tygodniku Powszechnym, Dekadzie Literackiej i Dzienniku Polskim. Brał udział w konferencjach filozoficznych w kraju i za granicą. W Polskim Radio Kraków o swoich fascynacjach muzyką Richarda Wagnera opowiadał ilustrując je utworami kompozytora.

W czerwcu roku 2006 został wybrany członkiem czynnym Wydziału Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Wystawa potrwa do 3 lutego 2016 r. Galeria ASP jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty w godz. 12.00-18.00.

pikto Taranczewski