Sam mistrz Jan Matejko przyglądał się debacie siedmiu Rektorów krakowskich uczelni. Działo się to w gabinecie Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki prof. dra hab. Andrzeja Bednarczyka. Szacowne grono rozmawiało o kulturotwórczej roli uczelni oraz o „głodzie” sztuki w dobie pandemii, a godzinna wymiana poglądów była transmitowana na antenie Radia Kraków.

W debacie, oprócz gospodarza Rektora Bednarczyka, uczestniczyli Rektorzy:

- Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego prof. dr hab. Dorot Segda,

- Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel,

- Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica prof. dr hab. inż. Jerzy Lis,

- Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr. Hab. Stanisław Mazur,

- Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego prof. dr hab. Wojciech Widłak,

- Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja dr hab. inż. Sylwester Tabor.

Wszyscy uczestnicy debaty podkreślali, że pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla kultury i sztuki i to zarówno dla twórców jak i odbiorców. Zauważali, że wszyscy znaleźli się w nowym świecie, którego istnienia i możliwości nawet nie przeczuwali. Ten nowy świat – elektroniczny, wirtualny – pozostanie zapewne z nami już na trwale. Równocześnie zgodnie wyrażali pragnienie, wręcz głód kultury i sztuki, które przez pandemiczne ograniczenia stały się trudno lub wręcz niedostępne w tradycyjnej formie przekazu i odbioru, czyli z żywym i aktywnym udziałem, a nie za pośrednictwem monitora.

Potwierdził to Rektor ASP prof. Andrzej Bednarczyk mówiąc: „Sztuka rodzi się w rezonowaniu, z wzajemnego „chuchania” na siebie, z bezpośredniego kontaktu, co zrozumieliśmy znacznie głębiej właśnie w czasie pandemii, gdy zderzyliśmy się z tą złą pustką – to jest doświadczenie głębokie i przerażające. Potrzebujemy tego kulturalnego powietrza - bycia razem...”.

Prof. Bednarczyk wyraził także gotowość ASP do współpracy w zakresie budowania nowego obrazu Krakowa, jako miejsca ducha oraz do szerokiego i śmiałego pokazywania, co w tym mieście jest najlepsze i najwspanialsze.

Rektorzy wskazywali, że głód sztuki trzeba wykorzystać twórczo, ale warto pamiętać, że po głodówce nie należy „rzucać się” na danie, lecz delektować na nowo odkrywanymi smakami kultury.

Debatę prowadził Jacek Bańka redaktor Radia Kraków.