12 września 2022 r.

8 września odbyło się spotkanie grupy uczestników podróży studyjnej z Niemiec z prof. uczelni Iwoną Demko. Niemieccy goście zwiedzili najnowszą wystawę prezentowaną w Galerii ASP "Share your anger", po której oprowadziła ich kuratorka galerii Margarita Vladymirova. Wysłuchali też wykładu dr hab. Iwony Demko na temat obecności kobiet w krakowskiej uczelni artystycznej.

Podkreślenie roli kobiety w sztuce i życiu społecznym było też myślą przewodnią całej wizyty niemieckich gości w Krakowie. Organizatorzy zadbali o bogaty program ich wizyty. Podczas sześciodniowego pobytu grupa spotkała się mi.in. z:

• Katarzyną Kobylarczyk reporterką i dziennikarką autorką reportażu o kobietach z Nowej Huty,
  • Agatą Teutsch w Fundacji Autonomia i Dziewczyńskim Centrum Mocy,
  • Niną Gabryś pełnomocniczką Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej,
  • Renatą Kopyto dyrektorką Domu Norymberskiego w Krakowie,
  • Ewą Pasternak - artystką i kuratorką sztuki,
  • ze Sławomirą Walczewską założycielką Fundacji Kobiecej eFKa.

Wizyta Niemców zorganizowali: Agnieszka Rochoń - germanistka, tłumaczka, autorka programów edukacyjnych oraz jej mąż Sebastian Rochoń - grafik komputerowy, w partnerstwie z Centrum Edukacji i Spotkań - Zamek Trebnitz i politologiem Thomasem Handrichem.

Spotkanie odbyło się w ramach urlopu edukacyjnego (Bildungsurlaub). W Niemczech pracownik ma prawo do płatnego urlopu edukacyjnego, który nie obejmuje dni przeznaczonych na urlop wypoczynkowy. To 5-10 dodatkowych dni, które można wykorzystać na edukację obywatelską lub doskonalenie zawodowe.