Kang Jianfei, Li Kang i Zhao Jiachun z Chin byli gośćmi tegorocznego Triennale Grafiki w Krakowie. Niezwykle ważne osoby decydujące o kształcie chińskiej grafiki trafiły do Krakowa za sprawą dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - prof. Krzysztofa Tomalskiego.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy to prof. Krzysztof Tomalski otrzymał ważną nagrodę (brązowy medal) na międzynarodowym konkursie graficznym w Yunnan w Chinach. Wprawdzie nie mógł pojechać na ceremonię wręczania nagród ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wkrótce napisał do dziekana Wydziału Grafiki ASP pan Zhao Jiachun, dyrektor Biura Bazy Graficznej w Guanlan niedaleko Hong Kongu i zaprosił go na trzymiesięczny pobyt w tej bazie, dając do dyspozycji pomoc asystencką do własnej pracy twórczej. Ostatecznie z powodu licznych obowiązków na macierzystej uczelni prof. Tomalski spędził w Bazie Graficznej w Guanlan trzy tygodnie, gdzie min. wykonał 4 nowe grafiki oraz wygłosił kilka wykładów, w tym o krakowskiej ASP i o krakowskim Triennale Grafiki. Współpracował także z Zhao Jiachun przy opracowaniu artykułów o Wydziale Grafiki ASP w Krakowie i o swojej graficznej twórczości.

Efektem tej współpracy i osobistych kontaktów było zaproszenie na tegoroczne Triennale Grafiki w Krakowie wybitnych, niezwykle ważnych i wielce utytułowanych osobistości chińskiej grafiki. Gościli u nas:

- Mr. Kang Jianfei - Professor of Central Academy of Fine Arts (Beijing), Curator of Guanlan International Print Biennial (Shenzhen), Secretary General, Vice Director of Print Art Committee, China Artists Association (Beijing), Consultant of China Printmaking Museum (Shenzhen), Chief Editor of the magazine PRINTS (Shenzhen)

- Mr. Li Kang - Executive Director of China Printmaking Museum, Director of Guanlan Original Printmaking Base, Deputy Secretary General of Print Art Committee of China Artists

Association

- Mr. Zhao Jiachun - Director of the office of Guanlan International Print Biennial, Director of the Academic and communication department, China.

Współpraca z chińskim grafikami będzie z pewnością kontynuowana, bo już dziś możemy zdradzić, że goście z Chin zaprosili rektora krakowskiej ASP i dziekana Wydziału Grafiki na konferencję do Pekinu w grudniu tego roku.

DSC 8051-1

DSC 8061-1