Wydawnictwo Czarne, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie poleca nowość wydawniczą "Hawaikum w poszukiwaniu istoty piękna". Premiera książki odbędzie się 2 września 2015 r.

„Hawaikum” to słowo, którego nam brakowało. Opisuje nieopisane. Chwyta za nogi i powala na ziemię. A potem rozprawia się z tym, co być może przeczuwaliśmy, ale nigdy tego nie werbalizowaliśmy. „Hawaikum” to ten zgrzyt gdy w przestrzeni - wizualnej, muzycznej, kulinarnej - odkrywamy fałsz. Bo przecież te wszystkie importy są brnięciem w obce nam konteksty i stwarzanie ich na nowo. Nie ważne, że odwołujemy się do czegoś co tak naprawdę nie istnieje. Ważne, że to nie jest stąd. Do lokalnego kontekstu odwołać się nam najtrudniej. A jeśli już to robimy to kończy się na dziewiętnastowiecznym wymyśle z ciupagą.

Filip Springer „Brakujące słowo”

Prowincjonalne myślenie, kicz ludowy, kicz religijny, egipskie wystroje barów na Podkarpaciu, piramidy i wielbłądy, nie wspominając licznych palm i innych ciepłolubnych roślin, walczących o życie w urzędach gminnych i ośrodkach zdrowia. To wszystko domaga się uwagi i stosownego uwiecznienia. Ten świat jest nieopisany, a przecież istnieje. Skąd się to wszystko wzięło i kiedy? Może spowodowały to filmy z Elvisem Presleyem, a potem piosenki Tercetu Egzotycznego i Violetty Villas?

Projekt Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki jest skierowany na obserwację i interpretację fotograficzną tych zadziwiających zjawisk, wystrojów i dekoracji, ożywiających egzotycznością polską prowincję. Zapewne to, co kolorowe i przesadne często w Polsce przegrywa z tym, co szare i bez polotu. Dlatego warto zwrócić uwagę na egzotyczne mody w polskiej przestrzeni. Fotografowanie, w dużej mierze kiczowatych, artefaktów wymaga nie tyle dystansu, co pewnej afirmacji – najlepiej, gdy jest dalekie od szyderstwa i równie beznadziejnego patosu.

Wcześniejsze wspólne projekty Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki - underconstructed.pl, 2008 czy Klops galicyjski, 2010 pokazują, że autorom temat nie jest obcy. Fotografowali już martwą architekturę i jej rozpaczliwe pretensje do pałaców i antycznych budowli, potem, w projekcie galicyjskim, udało im się uchwycić pogubiony w historii świat dawnej prowincji austro-węgierskiej. Powstało dużo zdjęć przedstawiających coś w rodzaju disneylandu w mgle i błocie.

W efekcie przeprowadzonych obserwacji powstała książka „Hawaikum”. Jej zawartość składa się z dwóch części. Oprócz eseju fotograficznego Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki znajdują się w niej teksty antropologów kultury, historyków sztuki, filozofów, kulturoznawców, dziennikarzy i historyków: Dariusza Czai, Huberta Francuza, Moniki Kozień, Marty Miskowiec, Marcina Smerdy, Jana Sowy, Filipa Springera, Ziemowita Szczerka, Józefa Tischnera, Marty Urbańskiej.

Informacje o autorach:

Dariusz Czaja – antropolog kultury, redaktor kwartalnika „Konteksty”, eseista, recenzent muzyczny. Doktor habilitowany, wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

Hubert Francuz – antropolog kultury, doktorant UJ. Pisze o fotografii archiwalnej i jej związkach z wizją powojennej historii Europy.

Monika Kozień – historyk i krytyk sztuki, kuratorka wystaw, pracuje w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Marta Miskowiec – antropolog kultury, kuratorka wystaw i autorka tekstów, pracuje w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Agata Pankiewicz – fotograf, architekt wnętrz. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.

Marcin Przybyłko – z wykształcenia lekarz medycyny. Absolwent ASP w Krakowie. Fotograf, grafik (terenprywatny.com). Współpracuje z MNK, MHF, Capellą Cracoviensis, PAU, ASP.

Marcin Smerda – z wykształcenia filozof. Studiował również socjologię i religioznawstwo. Kiedyś był doktorantem. Stwierdził jednak, że to go w ogóle nie bawi i zrezygnował.

Jan Sowa – socjolog i kulturoznawca. Studiował polonistykę, psychologię i filozofię na UJ w Krakowie oraz na Université Paris 8 w Saint--Denis. Aktualnie pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ.

Filip Springer – reporter, fotograf, autor kilku książek, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Dużym Formacie”. Stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Ziemowit Szczerek – dziennikarz, pisarz. Współpracuje blisko z czasopismami „Polityka” i „Nowa Europa Wschodnia”. Pisze doktorat z politologii. Zajmuje się Wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi oraz kulturowymi.

Józef Tischner (1931–2000) – filozof, eseista, ksiądz katolicki. Współzałożyciel i prezydent Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, ceniony rekolekcjonista i wykładowca, autor „Tygodnika Powszechnego”, „Znaku” oraz wielu książek.

Marta A. Urbańska – historyk i krytyk architektury, architekt, tłumaczka i eseistka. Adiunkt w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Szczegóły na www

Projekt graficzny: Marcin Przybyłko