Projekt magisterski Katarzyny Gierat "Utworek" realizowany na Wydziale Form Przemysłowych w Katedrze Projektowania Ergonomicznego, pod kierunkiem prof. Czesławy Frejlich w roku 2014 otrzymał nagrodę w studenckiej edycji konkursu iF PUBLIC VALUE STUDENT AWARD 2016 w kategorii "Empowering the Individual".

Meblozabawka „Utworek” to zestaw mebli szkolnych przeznaczony do samodzielnego składania i aranżowania przestrzeni przez dzieci w wieku 6-9 lat przy współudziale opiekunów. Podstawowy zestaw składa się z siedziska, stołu i regału. Elementy i sposób łączenia umożliwiają konstruowanie mebli lub zabawek. Wykorzystanie elastycznych właściwości sklejki i trwałej opaski umożliwiły uzyskanie mebli lekkich, stabilnych, bezpiecznych, łatwych w montażu i stosunkowo tanich. Ideą projektu jest aktywne włączanie dzieci w decydowanie o kształcie swojego otoczenia. Uczniowie zaznajamiają się z własciwościami materiału i konstrukcją mebli oraz sami stają się użytkownikami złożonych obiektów. Projekt jest zaproszeniem do odkrywania przedmiotów „na nowo”. Celem takich działań, oprócz aktywizacji, współdziałania i integracji, jest zachęcenie do krytycznego przyjrzenia się otoczeniu, na które możemy wpływać nie tylko, jak dotychczas, dekorując je, ale również konstruując.

Więcej o projekcie www

Kasia Gierat ASP w Krakowie 1